Mei 1915.] Overzicht van EENiGE Buitenlandsche Tijdschriften. over onderzeeërs, waarin betoogd wordt, dat zij zeer zelden gelegen heid zouden vinden van hun wapen „de torpedo" gebruikt te maken, waarvan het goed afvuren een zeer bezwaarlijke zaak is, veel moei lijker dan van af een torpedoboot (het succes van de U-booten tegen handelsschepen is met deze bewering niet in strijd, daar dezen als regel eerst een „Halt" wordt toegeroepen). Het zwakke punt is verder de korte vaartduur onder water; dit bezwaar doet zich echter o.i. bij de nieuwere booten al veel minder gelden. We vestigen ten slotte de aandacht op eene opsomming van de groote Fr. strategische spoorlijnen, tegen Duitschland gericht, in het artikeltje „Eine weitere Verstarkung der Ostfront" en op het stukje „Die Spurweite der Eisenbahnen (Rusland)," waaruit men ziet, dat de in dezen oorlog van groot gewicht zijnde lijnen: Warschau—Thorn en Skierniewice-Czenstochou-Myslowitz en Granica normaal spoorwijdte hebben, wat om de beurt voor beide partijen een groot voordeel kan zijn en waardoor Rusland dus ook over spoorweg materieel beschikt, dat in Duitschland en Oostenrijk is te benutten. De Duitschers beschikken verder over een aantal wagons, welke door verstelling, zoowel op normaal als op breed spoor kunnen rijden, bovendien is legging van een derde rail een middel om het breede Russische net ook voor het Duitsche materieel geschikt te maken; omgekeerd is het voor Rusland natuurlijk geenszins zoo eenvoudig om op Duitsche lijnen een 3de rail aan te brengen. Jahrbixcher Februari. De aflevering begint met de mededeeling, dat liefst drie artikelen door de censuur geschrapt zijn. Daarna volgt eene beschouwing over de Britsche legeruitbreiding waaraan-niet ten onrechte—niet veel waarde wordt toegekend we gens het ontbreken van degelijke onderlegd enkadreerend personeel. In hetzelfde artikel wordt aan de hand van een bericht van French in de Times afgeleid, dat de eenheid van handelen tusschen Fransche en Engelsche legeraanvoering in Frankrijk te wenschen zou over laten. French n.l zou het denkbeeld van omvatting van den Duit- schen Westvleugel reeds hebben losgelaten, toen dit, zoowel bij Joffre, als bij Foch, nog bestond. Het laatste artikel luidt „Die Niederlande und der Krieg". Gelijk de lezer ook al zal opgemerkt hebben, staat ons landje in het teeken van de verhoogde belangstelling tegenwoordig. In het artikel, dat een duidelijke schets geeft van onze weermacht en in dit opzicht zelfs enkele nieuwtjes mededeelt o.a. dat bij de Nederlandsche veldartillerie uitbreiding op het programma staat, wordt de nadruk gelegd op onzen vasten wil om neutraal te blijven en ons vaste voornemen een Engelsche invasie af te wijzen. 514

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 78