Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Mei 1915. De Vlissingsche forlhistorie wordt opgerakeld, waarbij verteld wordt, dat de Nederlandsche pers ter zake indertijd met „rollenden Franken und goldenen Pfunde" omgekocht werd. Enfin, zooals de waard is, vertrouwt hij zijn gasten! Strejfleurs December, bevat een artikel getiteld „25 Jahre Luftfahrt", waarin een historisch overzicht van vliegwezen en luchtvaart gegeven wordt. Verder een zeer lijvig artikel van Hanika over „Das Volk in Waffen' In dit artikel betoogt de schrijver, dat de militaire opleiding reeds in de school, ja nog voordien, moet beginnen. Zeer terecht zegt hij. dat de eischen, die men aan een goed soldaat moet stellen (afgescheiden dan van zuiver technische geoefendheid) precies gelijk zijn aan die van een goed staatsburger (ijver, plichtsbesef, eerbied voor de gestelde machten, vaderlandsliefde, initiatief, krachtig physiek). Groote zorg aan de geestelijke en lichamelijke opvoeding van het kind besteed, komt dus den staat zoowel ten goede, wat betreft de waarde van den toekomstigen staatsburger, als wat betreft de waarde van den toekomstigen soldaat De schrijver wil dus in de 1ste plaats, dat aan die voor den staat dubbel gewichtige eischen zeer veel zorg wordt besteed, wat tot gevolg kan hebben een spoedig geschikt zijn van den staatsburger voor den dienst als soldaat, met verder gevolg de mogelijkheid van een korten diensttijd, ergo mogelijkheid van tot in de uiterste con sequentie doorgevoerde algemeene dienstplicht en het bezit van schier onuitputtelijke reserve achter het Leger, in één woord, „Das Volk in Waffen". Met deze hulp van de school op zedelijk en physiek (gymnastiek en hygiène) gebied is hij echter nog niet tevreden, hij wil ook mili taire kennis in het leerprogramma opnemen, echter zonder dit uit te breiden. Uitvoerig licht hij een en ander toe, behandelt daarbij verschillende vakken en wijst aan hoe deze zonder schade voor de te verwerken leerstof ook aan het militaire belang kunnen worden dienstbaar gemaakt. Zoo zegt hij b v.wat voor bezwaar is er tegen om in een prenten A.B.C. boek eenige letters aan militaire zaken te wijden en in stede van te schrijvenD. is een Dame, die drentelt op straat, te plaatsen: D. is een Dragonder, die stijgt op zijn paard. Of om in een leesboekje een verhaal van een soldaat te velde op te nemen, instede van een boer, die naar de markt gaat, terwijl de onderwijzer dan aan dat verhaal het noodige vastknoopt en zoo op populaire wijze de elementaire militaire wetenschap verbreidt. Bij het rekenen waren af en toe sommetjes op te geven van militairen aard, men plaatse instede van appels of knikkers af en toe patronen, verliesprocenten, af te leggen afstanden enz., waaraan dan tevens kleine lesjes b.v. omtrent zuinigheid met munitie, ware vast te knoopen. De Geschiedenis eigent zich-mits op goede wijze behandeld— 515

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 79