Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. [Mei 1915. Aan de aanvankelijk met succes gevoerde actie van Duitsche krui sers en hulpkruisers, die analoog was aan het optreden der onder zeeërs, is sedert het verschijnen van de aflevering door de Engelschen een einde gemaakt; de schrijver acht het echter denkbaar, dat deze actie opnieuw op touw gezet wordt, omdat z. i. Duitschland in staat is, via Skagerak en Noorsch territoriaal zeegebied nieuwe kruisers en hulpkruisers naar buiten te smokkelen. De schrijver acht het verkeerd de onderzeeërs te verheerlijken en de Dreadnoughts te veroordeelen. Het is nog niet bewezen, dat laatstgenoemde bodems en vooral de Superdreadnoughts niet afdoende bestand zullen zijn tegen de torpedo en de mijn. De veiligheid hiertegen groeit toch aan met de pantsering en dus met de lonnenmaat. Mocht blijken, dat zij niet tegen deze wapens bestand zijn, dan verwacht hij eerder een ver zwaring der pantsering, desnoods voerende tot een tonnenmaat van 40.0C0 ton, dan het verdwijnen der Dreadnoughts en hunne vervan ging door een grooter aantal kleinere artillerieschepen met weinig pantsering, doch natuurlijk voorzien van even zwaar geschut. Eerst als bij een dergelijke groote tonnenmaat de bescherming tegen torpedo's nog onvoldoende mocht blijken, zou z. i er aan gedacht mogen worden tot de vorengenoemde kleine artilleriesche pen over te gaan. Het bestaan van gevaar van de zijde van onderzeeërs is trouwens geenszins een reden om van Dreadnoughts af te zien, waar hetzelf de gevaar-de torpedo-even goed dreigt van torpedobooten en groote schepen met lanceerinrichtingen, die veel meer kans op suc ces hebben, omdat zij sneller loopen dan de onderzeeboot, wier geringe snelheid, vooral onder water, altijd oorzaak blijft, dat de kans op succes zeer gering is, tenzij het slachtoffer toevallig een goede trefgelegenheid biedt, zooals b.v. als een vijandelijk schip vaart mindert of zelfs stopt bij beschieting van kustwerken. De onderzeeër blijft daarom volgens den S. een secundair wapen met beperkte werkzaamheid, afhankelijk van een goede gelegenheid, doch niet in staat deze gelegenheid af te dwingen. De toekomst is volgens de schrijver aan den slagkruiser (met groot deplacement en groote snelheid), de pantserkruiser is sterk tegengevallen en heeft zijn tijd gehad. Z. i verdient het meer aanbeveling voor. de diensten, die men van den pantserkruiser eischt, gebruik te maken van hulpkruisers met groote snelheid, dus particuliere schepen die met kleine wijzigingen voor het doel geschikt gemaakt kunnen worden. 1) Dat is tot nog toe niet gebleken. Red. 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 81