Mei 1915] Overzicht van eeniqe buitenlandsche Tijdschriften. auch, wie unentbehrlich für den Kriegsfall eine leistungsfahige Privat- industrie ist. Staatsfabriken allein waren gar nicht in der Lage den riesigen Bedarf, der durch den Verbrauch an Munition und Abnutzung von Watten entsteht, zu decken. Schweizerische Mil. BI. Februari. in de 1ste plaats zij vermeld het vervolg van het artikel over het optreden der Russische Artillerie. De schrijver deelt mede, dat zeer veel zorg aan de vuurvoorbereiding wordt besteed; in een verlaten bivak werd b. v. een zeer nauw keurige panoramaschets der bewakingsstrook gevonden, waarop niet minder dan 48 punten nauwkeurig waren vastgelegd. De dekkingen voor de bediening worden steeds tot schuilplaatsen uitgebouwd en daarin ook de munitie opgeborgen. In den regel wordt in de verdediging de caisson niet naast den vuurmond opgesteld, 't geen de schrijver voordeelig acht met het oog op vlugger en minder verliezen kostende stellingverwisseling, alsmede in verband met geringer grondverzet bij 't maken der dekking. De uitwerking der Russische Artillerie zou niet groot zijn, misschien, zegt de schrijver, zeggen de Russen hetzelfde van de Duitsche Artil lerie en hoogstwaarschijnlijk mag nu reeds als ervaring van den oorlog gezegd worden, dat de Artillerie in vele gevallen met neu traliseeren genoegen moet nemen. Het munitieverbruik schijnt reusachtig te zijn, gebrek zou dan ook meermalen zijn ingetreden. Dit geeft den schrijver aanleiding tot de volgende „merkenswerte" uitlating: „Man rechnete für die Bestimmung der Kriegsvorrate immer noch mit Verbrauchszahlen, die langstv er gangenen Zeiten entstammten, obgleich schon der Name „Schnellfeuergeschütz" allein darauf hin- weisen muszte, dasz ganz andere Ziffern einzusetzen waren. Ja, man gab sich gerade dort, wo man es am wenigsten hatte tun dürfen, der naiven Idee hin, dasz man bezüglich Geschoszerstellung auch bei wahrendem Kriege auf auslandischen „Firmen zahlen könne. Man vermeinte eben, es nur noch mit lokalisierten Krieglein zu tun zu haben. Für einen Weltbrand reichte es nicht aus". Na den Russischen-Japanschen oorlog heeft de Russische Artillerie de hand aan den ploeg geslagen en de resultaten zijn volop gebleken. Men heeft blijkbaar het nut van schietoefeningen in groot verband ingezien en vooral, het werken van meerdere batterijen tegen eenzelfde doel beoefend. Praktisch werken is altijd veel meer waard dan de „graue Theorie" of exercities zonder munitieverbruik. Wel leuk zegt de schrijver: Allerdings erfordert die Anlage solcher Schieszübungen Zeit, Arbeit und einiges Nachdenken. Besonders die letzte Tatigkeit scheint mancherorts so gefürchtet zu sein, dasz man von einer bisherigen Schablone nicht absuweichen vermag." 520

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 84