Overzicht van eenige buitenlandsche Tijdschriften. [Mei 1915. Te releveeren valt verder het gebruik van verkenners in het voorterrein bij de verdediging. Deze kondschapsdienst was in Polen uitstekend georganiseerd, al kwamen vaak de berichten „après coup" binnen, wat dan weer tot munitieverspilling gaf; de schrijver acht dan ook dien kondschapsdienst, hoe fraai 't ook lijkt, te veel gekun steld voor den krijg. In den aanval bleek de Russische Artillerie minder bedreven, waar vlug en onverwacht gehandeld moest worden, schoot zij in hooge mate te kort. De schrijver besluit zijn artikel met een pleidooi voor het blijven beoefenen van het directe richten, waarin z. i. de Russische Artillerie onvoldoende bedreven zou zijn, hij zegt „Wer zuerst richtig einge- schoszen ist, wird Sieger. Zuerst eingeschossen wird sein, wer das einfachere, zweckentsprechendere Verfahren wahlt. Das wird im Begegnungskampfe Oder gar beim Ueberfall doch meist das direkte Richten sein". 0. i. blijft zulks nog de vraag. Een handig Batterij-Commandant werkt minstens net zoo vlug met de indirecte methode, waarbij de kans op richtfouten veel kleiner en het kanon vlugger gericht is en de Commandant het vuur zijner batterij geheel zelf commandeert, dus in de hand heeft. We vermelden verder het slot van het artikel: „Die Kraftfahr- truppen im deutschen Heere" waarin o. m. gewezen wordt op het gewicht van bewegelijke benzinetanks. Voor een legerkorps is gedurende 3 dagen noodig een voorraad, op een lastauto, van: 30CO L. benzine. 200 K G. olie. 20 KG. vet. 100 K.G. carbid. 20 K.G poetskatoen. 30 K G petroleum. 250 buiten en binnenbanden. Het artikel „Ausblicke" bevat een lezenswaardige filosofische beschouwing in verband met den huidigen wereldoorlog, die als een noodzakelijk ziekteproces beschouwd wordt, dat niet te genezen is, voor het is uitgewoed. De oorlog zelve is niet het belangrijkste, dat is veeleer de evolutie, die er uit zal voortvloeien. We vermelden ten slotte de artikelen: le „Betrachtungen über dem bulgarisch-türkischen Feldzug von 1912" van Hanika, waarin wordt medegedeeld, dat Bulgarije en Servië zich verbonden om zoo noodig gezamenlijk tegen Oostenrijk op te treden, waartoe echter Griekenland zich niet wilde verplichten en de schrijver vermeent, dat waar de 521 1. Al. T. 1915. 34.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 85