BKR mm wtm Onerzicht uan üederlandsche militaire Tijdschriften. Mavors 1915 No. 1. Met de Augustus-aflevering 1914 werd de uitgave van Mavors, als gevolg van de mobilisatie in Nederland, tijdelijk gestaakt. De redactie wenscht thans het verlorene in te halen en tevens het tijdschrift weer regelmatig te doen verschijnen. Het thans uitgekomen nummer vervangt de September- en Oc- toberaflevering 1914. De redactie noemt deze aflevering „Oorlogsuitgave van Mavors," terwijl de inhoud is getiteld: „De Volkerenstrijd van 1914—15". In het voorbericht zegt de schrijver: „Het voornemen is, maandelijks een afgerond gedeelte aan te „bieden, te beginnen met de voorgeschiedenis, voorts de weer machten, de oorlogsterreinen, den opmarsch der Duitschers naar „de Marne, enz.; om te eindigen met „Conclusiën". En de schrijver laat daarop dan volgen: „Getracht zal worden „een onzijdig standpunt in te nemen; of het gelukken zal? Wie „toch, zou ik willen vragen, kan absoluut onzijdig blijven in een „conflict, zóó geweldig en dat zoo vérstrekkende gevolgen hebben „zal!" In deze aflevering behandelt S. „de voorgeschiedenis in meerdere bedrijven". Bij wijze van drama dus, maar dat wordt er niet bij gezegd. De lezer heeft in de respectieve geel-, wit-, grijs- en andere kleuren-boeken de wordingsgeschiedenis van dezen oorlog reeds kunnen lezen, zoodat we ons hier niet zullen verdiepen in wat S. ter zake vermeldt. De hoofdmomenten, n.l. de gebeurtenissen tot en met 4 Augustus 1914, worden beschreven in de eerste 4 bedrijven, waarop in een paar bladzijden nog de „volgende bedrijven" worden aangegeven. Daarop volgen nog de hoofdstukken: „Belangrijkefeiten," „Bron nen," en „Uit de pers". De geheele aflevering telt 116 bladzijden en vormt inderdaad een zeer overzichtelijk geheel van de voorgeschiedenis van dezen oorlog. De Militaire Spectator 1915 No. 3. In de vorige aflevering gebruikte de kapitein W. E. van Dam van Isselt als basis voor zijne beschouwingen over de opleiding 523

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 87