Mei 1915.] Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. vóór en de plaatsing bij' den Generalen Staf een memorie uit het jaar 1815; thans wordt door denzelfden schrijver een memorie, gedagteekend van 1848 met een bijlage, die eigenlijk al in 1836 werd geschreven, uit het stof der archieven opgediept Bedoelde memorie werd in 1848 door Jhr Merkes van Gendt ingediend aan den M. v. O. Generaal-majoor Nepven en geeft de denkbeelden van eerstgenoemde weer omtrent het voor Nederland meest gewenschte verdedigingsstelsel. Zooals S in zijn beschouwingen over de vermelde archiefstukken aantoont, bevatten deze reeds de hoofdlijnen van het zooveel jaren later voor Nederland aangenomen verdedigingsstelsel. De Kapitein der Genie D. van den Berg geeft het vervolg en slot van zijn artikel „Een en ander over ijzerdraadversperringen". Door teekeningen toegelicht, wordt een uitvoerige beschouwing gegeven van de in andere landen, met name in Rusland en Enge land, gehouden vergelijkende proeven in het opruimen, c q over bruggen van ijzerdraadversperringen. Hoofdzakelijk werden in ge noemde landen deze proeven genomen naar aanleiding van het in de vorige aflevering vermelde Fransche voorschrift. Na al hetgeen door S. over dit onderwerp is geschreven, komt hij tot de conclusie, dat het overbruggen van een ijzerdraadver sperring weinig kans van slagen heeft, doch dat het noodig zal zijn daarin doorgangen van voldoende breedte te maken. Moeten deze doorgangen met handenarbeid worde/? gemaakt dan is de draadschaar het daarvoor aangewezen hulpmiddel. Behalve aan een opruiming door middel van langgerekte spring ladingen wordt dan ook in de meeste rijken, voor waf de uitrusting aan pioniergereedschap van den troep betreft, met een opruiming met behulp van draadscharen rekening gehouden. S geeft daarbij bedoelde uitrusting in verschillende rijken aan Als naschrift wordt nog vermeld, dat in Nederland juist een nieuw Voorschrift Springmiddelen is verschenen, waarin althans eemge aanwijzigingen betreffende het opruimen van ijzerdraad versperringen voorkomen. „Eemge ervaringen opgedaan in den tegenwoordigen Europeeschen oorlog 3'dus luidt de titel van een artikel van den kap. van den t-Mi van Munnekrede, waarin S. achtereenvolgens de verschillende wapens behandelt en aangeeft wat deze oorlog ons daaromtrent leert. S. begint met de kwestie omvatting (Duitsche systeem) en doorbreking (Fransche systeem) en merkt daarbij op, dat met belangstelling de reden zal vernomen worden, waarom in de le periode van den oorlog de Franschen het systeem van hun tegenstander toepasten. 524

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 88