Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. [Mei 1915. Is het wel geheel juist, wat S. hier zegt Zijn de Franschen niet begonnen met pogingen tot doorbreking? Overgaande tot de behandeling van de infanterie, merkt S. op, dat de Duitschers ondervonden, dat infanterie-aanvallen, zonder be hoorlijken steun van artie, niet slagen of ontzaggelijke offers kosten. Niet bepaald nieuw deze ervaring. Omtrent de nachtgevechten wordt aangeteekend, dat de Duit schers daarbij liefst niet schieten, terwijl Engelsche en Fransche infanterie er vaak de voorkeur aan gaven om daarbij het geweer als vuurwapen te gebruiken. Verder wordt nog gewezen op de bijzondere beteekenis van het handgemeen, en de aandacht gevestigd op de wijze, waarop in Japan de vredesopleiding voor het bajonetgevecht plaats vindt. Van de mitrailleurs wordt gezegd, dat ze in dezen oorlog vooral hebben bewezen een vreeselijk wapen te zijn. Ze worden slechts op de kleine afstanden gebruikt, vermeldt S. Van de Cavalerie wordt gezegd, dat de Fransche in haar optreden in het begin van den oorlog teleurstelling baarde, omdat men daar van had verwacht, dat de op de oostgrens gelegerde divisiën, een zevental, in het begin van den oorlog en masse over de Duitsche grens zouden zijn gegaan. Dit bleef achterwege, slechts patrouilles verschenen in die dagen op Duitsch gebied. Toch meent S., dat het voorbarig zou zijn om daaruit te besluiten, dat het optreden van cavalerie voor de opheldering op groote schaal, of voor het verbergen van eigen operatiën, zijn beteekenis heeft verloren In dit verband wordt door S. nog opgemerkt hoe het de Duitsche cavalerie-divisies gelukte om einde Augustus den opmarsch van den Duitschen rechtervleugel zoodanig te dekken, dat generaal French tot op het laatste oogenblik in het onzekere bleef omtrent de sterkte van het opmarcheerende leger. Generaal French had zijn cavalerie divisie achtergehouden. Ook op het oostelijk operatietooneel trad de Duitsche cavalerie met succès op. En thans de artillerie. Deze vervult zoowel op het westelijk als op het oostelijk operatietooneel een zeer belangrijke rol. Naar S. aangeeft, hebben de Duitschers de waarde van de Rus sische veldartillerie, speciaal bij de verdediging, onderschat. Van de Duitsche artillerie wordt vermeld, dat deze zich in den beginne aan munitieverspilling schuldig maakte, doch dat dit later zoo merkbaar veranderde, dat daaraan vermoedelijk het gerucht te danken is, als zou bij de Duitschers munitiegebrek voor de deur staan. Thans, zoo zegt S., gedraagt de Duitsche artillerie zich naar de volgende beginselen: a. alleen vuren op doelen, die een beschieting waard zijn; b. nachtelijk vuur bij uitzondering toepassen; 525

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 89