Juni 1916 Nagekomen Stukken. sprekend, dat het mij ten eenemale ontgaat, hoe de Heer Beumer mede hierdoor tot zijne conclusie komt. ,anp Noch aan de destijds aan de Redactie van het tijdschrift gedane mededeeling, noch aan de opzegging daarvan mag te groote be- teekenis worden toegekend De thans vervallen regeling was ge troffen, gedeeltelijk om de concurrentie te beperken, gedeelte lijk uit eigenbelang (zelfbeperking). Nu zij vervallen is, zijn we terug gekomen tot dezelfde vrijheid voor de redactie van het orgaan, als hare zuster van het tijdschrift voortdurend heeft gehad. Het valt niet te ontkennen, dat hierdoor de nu reeds eenigszins bestaande concurrentie kan worden verhoogd, wanneer de door beide partijen in beginsel wel gewenschte, maar practisch moeilijk te regelen fusie niet tot stand mocht komen. Deze concurrentie behoeft echter geen agressief karakter te dragen. Het is mijne persoonlijke meening, dat er nog vele jaren ruimte zal zijn voor een vreemdzaam naast elkaar voortbestaan van beide periodieken, dat de groote hoeveelheid copie, thans aan beide redacties aa'1_ geboden niet toevallig en niet van tijdelijken aard is. De verhoogde belangstelling in onze weermacht, de daarmede gepaard gaande verscherpte aandacht, thans aan verschillende' legervraasstukken en legerbelangen gewijd, alsmede nieuwe onderwerpen (coöperatie, huwelijken van tweede luitenants enz.), dank zij de oprichting der officiersvereeniging aan de orde gebracht, doen meer dan vroeger de officieren er toe komen naar de pen te grijpen. Deze toestand van verhoogde intellectueele productiviteit zal n. m. m. in de eerste jaren eer toe- dan afnemen. Men begrijpt toch, dat bij de invoering der militie vele nieuwe vraagstukken zich naar voren zullen dringen, dat er veel om regeling zal vra gen dat ons leger niet plotseling volmaakt zal zijn. Uok moe ten de ingediende voorstellen slechts als een begin worden be schouwd en zal de versterking van de weermacht worden opgevoerd, naarmate dit mogelijk zal blijken. Verschillende nieuw ingevoerde of in te voeren takken van dienst of technische hulpmiddelen (vlieg- dienst, autotractie) zullen de aandacht vragen. Ideeën omtrent ot- ficiersbelangen, die vroeger niet of weinig tot uitwerking kwamen, worden door de oprichting der officiersvereeniging meer onderiing besproken en op schrift gesteld. De maatregelen, door de N.l.O.V. te treffen, zullen vanaf het embryostadium tot en nadat ze zijn ver wezenlijkt, stof leveren tot vele beschouwingen. Men denke b.v.b. aan coöperatieve hotels, een maatregel, welke reeds in de aldeer.ng Weltevreden ter sprake werd gebracht. De meer intensieve toepas sing van oefeningen op het gebied der militaire geneeskunde en legerverpleging zullen de officieren van gezondheid en de intendan ten er toe brengen om dit gedeelte van de militaire wetenschap meer dan tot nu in studie te nemen, maar bovenal zullen na den oorlog de militaire periodieken van alle landen den invloed onder- 686

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 102