Juni 1916.] De herziene Rechtspleging bij de Landmacht. den auditeur-militair gedagvaard zijn of alsnog gedagvaard zullen worden (als namelijk beklaagde nog getuigen opgeeft). III. Standplaats vdn den krijgsraad. De krijgsraad wordt gehouden op door de Kroon reeds bepaalde of nog te bepalen hoofdplaatsen van afdeelingen of gewesten, be halve als de Gouverneur-Generaal in bijzondere omstandigheden eene andere standplaats vermeent te moeten aanwijzen IV. De terechtzitting. De terechtzitting is op straffe van nietigheid openbaar. Alleen kan de krijgsraad om gewichtige redenen, de openbare orde of zedelijk heid betreffende (hetgeen in de notulen van de zitting vermeld dient te worden) bevelen, dat de zitting geheel of gedeeltelijk met gesloten deuren zal plaats grijpen2). Verder is den krijgsraad de bevoegdheid gegeven een bepaald soort van toehoorders uit te sluiten en wel "militairen beneden zekeren graad uit krijgstuchtelijke overwegingen of om de discipline in het leger niet te schaden en minderjarigen om redenen aan het algemeen belang ontleend. Wordt door een der aanwezigen de stilte op de zitting verstoord of worden er teekenen van goed- of afkeuring gegeven en heeft ;de president tevergeefs eene waarschuwing uitgedeeld dan wel weigert een aanwezige het door den president gegeven bevel om zich te verwijderen, op te volgen, dan kan deze bevelen, dat de overtreder verwijderd en zoo noodig, zoolang de zitting duurt, in arrest gehouden wordt. De verwijdering van den beklaagde wordt in de bovenstaande gevallen bij uitsluiting door den krijgsraad gegeven. Aan den president van den krijgsraad is opgedragen om de volgorde, waarin de bij den krijgsraad aanhangige zaken zullen behandeld worden, te bepalen en al staat het niet in het Reglement, hij zal 1) S. 1863 No. 29, dat de Gouverneur-Generaal machtigt om eene an dere plaats dan de hoofdplaats van het arrondissement of district aan te wijzen en de bijeenroeping en beeëdiging aan den garnizoenscommandant dier plaats op te dragen, kan hiermee vervallen. 2) De openbaarheid van de zitting voor het burgerlijk strafproces reeds lang aangenomen (in Nederland in de Grondwet opgenomen, hier te lande in artikel 91 van het Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch- Indië vermeld), is van stonde af aan in het ontwerp der Regeering opgenomen. 602

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 16