De herziene Rechtspleging bij de Landmacht. [Juni 1916. ook hebben toe te zien, dat de leden behoorlijk gelegenheid krijgen om de stukken vooraf te bestudeeren Verder is hij belast met de handhaving der orde op de terechtzittingen en vergaderingen en heeft hij de leiding bij de beraadslagingen. Ook zal hij de vonissen, door den krijgsraad in raadkamer vastgesteld, hebben uit te spreken 2). In het Reglement staat wel, dat de brieven en andere stukken aan den krijgsraad gericht door den president geopend moeten worden, maar dit geschiedt in werkelijkheid niet, daar alle stukken welke voor den krijgsraad bestemd zijn, op het secretariaat terecht komen en door den secretaris worden geopend. President en leden hebben het zgn geheim van raadkamer te be waren, d.w.z. alles wat in raadkamer besproken wordt, dient geheim gehouden te worden, zelfs is het niet geoorloofd om de meeningen, die daar verkondigd zijn, (zijne eigen meening ook niet) in het openbaar te bespreken. De bedoeling van deze bepaling is duidelijk, immers een vonnis wordt vastgesteld in raadkamer, dat daarbij de meeningen verdeeld kunnen zijn, is begrijpelijk; gesteld nu eenige leden van den krijgsraad verklaren in het openbaar, dat zij voor vrij spraak waren, dan weet dus iedereen, datde andere leden, die over het vonnis hebben gezeten, voor eene schuldigverklaring waren en dit kan niet toegestaan worden. Behalve het houden van het pro ces-verbaal van de zitting (in het Reglement spreekt men van notulen), heeft de secretaris van den krijgsraad ook nog de taak, dat de verhooren van de niet gedagvaarde of opgeroepen getuigen 1) Tot nog toe kwam daar niets van terecht, bijna nooit waren er leden, die van het recht om vooraf de stukken te zien, gebruik maakten bij de Europeesche rechtbanken circuleeren alle stukken om beurten bij de leden aan huis en heeft ieder lid eenige dagen om de stukken te bestudeeren, zoodat men bij de behandeling der zaak weet, waarom het gaat en is van het inkijken of vluchtig doorloopen van stukken op de zitting, gelijk in krijgs raden wel voorkomt, dan ook niets te bespeuren. 2) De vonnissen worden in raadkamer opgemaakt, gewoonlijk geschiedt dit bij Europeesche rechtbanken aldus: om beurt maakt een der leden of de president van het college een ontwerp van het vonnis thuis op, nadat het uit te spreken vonnis in groote trekken in raadkamer is behandeld en door het college is goedgekeurd, daarna gaat het voor de redactie in rondlezing en voegt ieder zijne opmerkingen er aan toe, zoodat het op den dag voor de uitspraak bepaald, gereed is, om uitgesproken te worden. 603

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 17