Juni 1916.] De herziene Rechtspleging bij de Landmacht. hetzij op kosten van zijn' cliënt dan wel kosteloos, bij onvermogen van dezen Mocht beklaagde op last van den krijgsraad van de zitting ver wijderd worden, omdat hij de stilte of de orde heeft verstoord en vruchteloos door den president gewaarschuwd is dan blijft zijn ver dediger toch met de verdediging belast. e. De beklaagde. Wie als beklaagde voor den krijgsraad verschijnt, zagen wij reeds boven. Thans valt te vermelden, welke verandering beklaagde's positie door de herziene Rechtspleging heeft ondergaan. Reeds in de Inleiding merkte ik op, dat het vigeerende recht een sterk inquisitoor karakter draagt, waaronder te verstaan valt, dat de beklaagde bij eene dergelijke procedure het voorwerp van het onderzoek is, dat van den rechter uitgaande, door dezen geleid wordt. Het geheele onderzoek voor officieren-commissarissen is geheim, waarbij beklaagde zelf gebruikt wordt, om de waarheid te ontdekken en zijne schuld vast te stellen. De behandeling van zijne zaak op de terechtzitting voor den krijgsraad is alevel geheim, de beklaagde heeft daar alleen den auditeur-militair, die hem steunt en alles heeft aan te geven, wat tot verzachting en verontschuldiging dient. Kan men nu zeggen, dat door de herziene Rechtspleging het karakter van de hierboven geschetste procedure veranderd is en dat zij thans het accusatoor karakter heeft gekregen, waaronder dan te verstaan is het zgn. partijproces, waarbij beklaagde als zelfstandige en gelijkgerechtigde partij voor den rechter tegenover den openbaar aanklager, die het Staatsgezag vertegenwoordigt, optreedt2). 1) Ter beoordeeling van den krijgsraadin het bevestigend geval worden de kosten onder de gerechtskosten gerekend. Bij vrijspraak krijgt de be klaagde de door hem betaalde kosten eveneens terug van het Gouverne ment. 2) Men betwist wel, dat de openbaar aanklager partij is, omdat men vermeent, dat de rechter hetzelfde Staatsgezag dient en vertegenwoordigt. Daar kan men echter tegenoverstellen, dat rechter en openbaar ministerie onafhankelijk naast elkaar staan. Wel valt niet te ontkennen,"dat de rechter commissaris in het onderzoek, als behoorende tot de rechterlijke macht een element is, dat bij een zuiver partij-proces niet thuis hoort. Velen GQÉ

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 20