Van Schietkampen en Schietterreinen. [Juni 1915. Per trein naar het station Madja vervoerd, krijgt men, daar aan gekomen, al dadelijk een indruk van de primitieve hulpmiddelen, waarover men zal kunnen beschikken. Voor het vervoer van de ba gage naar het een drie kwartier gaans van het station gelegen bivak heeft men de beschikking over 3, zegge drie (Japansche) treinkarren, echter zonder bespanning. Aangezien paarden niet in te huren en particuliere grobaks alleen moeilijk en duur te krijgen zijn, moe ten de treinkarren getrokken worden door de fuseliers. Wanneer men nu bedenkt, dat de benoodigde munitie, vcor een week rijst en andere benoodigdheden artikelen voor het dagverblijf enz. moeten worden vervoerd en dat steeds 2 compagnieën tegelijk het bivak betrekken, dan kan men zich gemakkelijk voorstellen, dat een en ander wel met eenige bezwaren gepaard gaat, te meer als men weet, dat een treinkar ongeveer 303 K.G. tegelijk kan vervoeren. Enfin al duurt het wat langer, men, en voornamelijk de bagage, komt toch ten slotte in het bivak. Dit bivak is gelegen in de nabijheid van het Landhuis Tjikandi Oedik, ter weerszijden van den weg van Madja naar den grooten postweg; aan eene zijde grenzende aan een rivier, is het aan de andere zijde aangeleund aan een kampong. Een 8 tal bamboe barakken, waarin balé-balé's, dienen voor de legering der troepen. Deze verblijven zouden voldoende genoemd kunnen worden, ware het niet, dat dit ook de eenige ruimte is, waarover de troepen kunnen beschikken. Een soort cantine of dagverblijf ontbreekt, bij slecht weer zijn dus de manschappen verplicht zich op te houden op hunne slaapplaatsen. Wel wordt getracht het den menschen eenigs- zins aangenaam te maken door het medevoeren van eenige artikelen uit het dagverblijf van een der compagnieën, doch zooals gezegd de gelegenheid om deze te gebruiken, ontbreekt. Zelfs is er geen behoorlijke ruimte om een en ander op te bergen, meestal ziet men daarvoor de arrestantenkamers bezigen. De keuken is hoogst een voudig; er is op gerekend, dat de fuseliers zelf koken. Wil men menage voeren, dan moeten de keukenwagens worden medegevoerd. Al is het zeer goed, dat de manschappen in het zelf koken eenige vaardigheid verkrijgen en deze dan ook onderhouden, zoo wil 't mij echter voorkomen, dat zulks beter ergens anders zou kunnen 1) Een voldoende hoeveelheid voor 300 man is ter plaatse niet te verkrijgen. 559

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 25