juni 1916.] Opheldering door Brigade-cavalërie. Felddienstordnung 1908 punt 143. „Die hauptsachliche Aufgabe „der Divisions-Kavallerie ist die Nahaufklarung (lees tactische ophel dering). Wo keine Heeres- Kavallerie vor der Front ist, liegt ihr auch die Fernaufklarung ob. Das Vorhandensein von Heeres- Kavallerie entbindet die Divisions-Kavallerie aber nicht von der nahaufklarung. Frankrijk gaat iets minder ver door voor te schrijven dat, indien legercavalerie vóór het front en niet te ver verwijderd is, de voor de taktische opheldering bestemde linie tijdelijk geen ophelderings- dienst verricht, doch den troepencommandant met de strategisch ophelderende cavalerie verbindt Service en campagne 1915 art. 127 „lorsque la cavalerie d' armée opère en avant du front du corps „d'armée, c'est auprès d'elle que la cavalerie de corps pourra „receuillir les informations nécessaires. Son röle se résumé alors d relier le corps d' armée a la cavalerie d' armée." Bij de legers der kleine Staten, vooral bij dezulke wier taak zich tot landsverdediging beperkt, behoeft de strategisch ophelderende cavalerie slechts eene geringere bewegingsvrijheid en afstand, en dit te meer daar, waar de terreinsomstandigheden ais bergcomplexen of groote rivieren den vijand het overschrijden der landsgrenzen en het oprukken naar het binnenland slechts in bepaalde strooken ver oorloven. De legercavalerie zal dan haar waarneming tot die strooken kunnen beperken en ook voor hare bewegingen daaraan gebonden zijn, terwijl de afstand, waarop zij vooruitgaat, door de kleinheid van het eigen land wordt begrensd. Onder dergelijke omstandigheden verdwijnt met het toenemen der waarschijnlijkheid, dat de strategisch ophelderende cavalerie ook te goeder tijd de tactische opheldering zal kunnen verrichten, de noodzakelijkheid van het steeds vooruithebben eener afzonderlijke tac tisch ophelderende linie. Dit echter alleen onder voorbehoud, dat de strategisch ophelderende cavalerie door uitrusting met draadlooze telegrafie en ondersteuning door wielrijders of snel verplaatsbare infanterie eene zoodanig verzekerde achterwaartsche verbinding hebbe, dat een gebruik van de cavalerie bestemd voor de tactische op heldering als verbindingslid, zooals aangegeven in het Fransche velddienstvoorschrift, overbodig is. Mag men nu in dit geval operatie in de richting, waarin de stra tegische cavalerie vooruit is de bij de troepen ingedeelde cavalerie, d.i. onze brigade-cavalerie, in zijn geheel bij de veiligheidstroepen 612

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 26