Opheldering door Brigade-cavalerië. fjuni 1916. pen, heeft dus in de eerste plaats behoefte aan eene cavalerie, welke hem de bouwstoffen daarvoor levert, d. i. eene strategisch ophelderende cavalerie eene cavalerie waarvan het kenmerk is dat zij zich, los van de eigen hoofdmacht, aan de vijandelijke hecht. Uit deze kenmerkende eigenschap van strategisch ophelderende cavalerie volgt vanzelf, dat er geen sprake van kan zijn onze leger-ca- valerie aan een bepaalden afstand van de eigen hoofdmacht te binden; die afstand wordt aanvankelijk bepaald door de ligging van 's vijands operatiebasis en het eigen concentratierayon; zij kan, zoolang beiderzijdsche hoofdmachten nog niet oprukkenbij ons 3 en meer dag- marschen bedragen. Evenmin kan men haar aan een bepaalde richting ten opzichte van de eigen hoofdmacht gebonden achten, en wel omdat de richting, waarin zij zich na eenmaal verkregen voeling zal bewegen, in beginsel beheerscht wordt door de opmarsch- richting van 'svijands hoofdmacht en deze behoeft ook in onze omstandigheden niet altijd samen te vallen met die, waarin de leger-cavalerie werd aangezet. De eischen door den Legercommandant aan deze cavalerie te stellen en de sterkte, welke hij haar in verband met die eischen toe meet, houden verband met de wijze, waarop hij den oorlog denkt te voeren. Gaan zijne plannen niet verder dan middels een opvolgend stelling nemen a cheval van 's vijands opmarschweg dien opmarsch te vertragen en in het gunstigste geval tot staan te brengen, dan behoeft zijne strategisch ophelderende cavalerie hem niet anders te melden dan wanneer en in welke richting 's vijands hoofdmacht uit haar basis oprukt; is in verband met terrein en wegennet ook die opmarschrichting niet dubieus, dan wordt de taak der strategische opheldering nog minder omvattend. In een dergelijk voorzichtig en kleinmoedig verdedigingsstelsel past dan ook geen in de weegschaal stellen van het meerendeel der cavalerie tot het tijdig krijgen van gegevens, welke de legercommandant uit werkelijke of vermeende machteloosheid toch niet van plan is te benutten, neen, daar waar alleen van gunstig tactische groepeering der krachten tot verijdeling van 's vijands plannen heil verwacht wordt, daar kan ook de hoofdmacht der cavalerie veilig voor de tactische opheldering, welke zich niet verder dan een dagmarsch van den eigen troep verwijdert, worden bewaard. Wij komen dan tot een gebruik van cavalerie, zooals dat een tiental jaren geleden door 615

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 29