Opheldering door Brigade-cavalerie. [Juni 1916. voor de hand: demonstratie tegen 's vijands hoofdmacht tusschen Krawang en Poerwakarta z n. gepaard met vernieling der Tjitaroem bruggen in haren rug en snel en krachtig offensief tegen het Bui tenzorg detachement. De legercavalerië moet nu met de voor de demonstratie aange wezen troepenmacht samenwerken, haar hoofdtaak wordt het beletten van 's vijands opheldering in de richting Bandoeng ten einde de troepenverplaatsing naar Buitenzorg aan zijne waarneming te ont trekken, zij heeft voor de vervulling dier taak haar volle kracht noo- dig. De commandant van het veldleger zal nu de brigade-cavalerie van de tegen het Buitenzorg detachement ageerende hoofdgroep van het veldleger—na aftrek van een gedeelte bestemd voor de recht- streeksche beveiliging, in dit geval op niet meer dan een half peloton per brigade te stellen—onder eenhoofdig commando vereenigdmoeten vooruitschuiven tot het verrichten van den ophelderingsdienst binnen de grenzen cn in de richtmg door hem noodig geacht ter verzeke ring van het succes zijner operatie. Hier zal van die cavalerie naart het opsporen en vastleggen van de groepeering van 's vijands Bui tenzorg detachement moeten worden verlangd het beletten van de gemeenschap daarvan met de hoofdmacht des vijands en de operatiebasis. Daar hier van deze cavalerie snel werk, ergo krachtig doortastend optreden moet worden geeischt, zal ondersteuning door wielrijders ter verhooging harer vuurkracht geboden zijn. Ik vraag U lezer, is eene dergelijke overheerschend ophelderende taak der brigade-cavalerie in overeenstemming met de lauwe redak- tie van de tweede alinea van punt 53 van ons velddienstvoorschrift; geeft zij het recht de brigade-cavalerie te qualificeeren als „voor den veiligheidsdienst bij eene troepenafdeeling ingedeelde cavalerie"? Het bovenbedoelde gedeelte van ons velddienstvoorschrift moet noodzakelijk worden gewijzigd en wel in den geest als hieronder aangegeven: Opheldering door brigade- detachements-) cavalerie. „53 (1) Van de bij brigades (detachementen) ingedeelde cavalerie 617 1) Draadlooze gemeenschap moet verhinderd worden door draadlooze storing- Door gedurende twee volle uren de draadlooze verbinding van den Engelsche patrouilleerenden kruiser „Gloucester" te storen konden de „Goeben" en „Breslau" 'aan de waakzaamheid der Engelsche vloot ont snappen en veilig Konstantinopel bereiken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 31