Beschouwingen over vliegtuigen in den modernen [Juni 1916. Ie vliegtuigjagers; 2e luchtschipjagers; 3e verkenningsvliegtuigen; 4e artillerievliegtuigen; 5e slagvliegtuigen. ad. 1. De vliegtuigjagers dienen om jacht te maken op vijandelijke vlieg tuigen en moeten voor dat doel alle andere toestellen in snelheid, stijgvermogen en bestuurbaarheid overtreffen. Het zijn meestal éénpersoons vliegtuigen, zoowel ééndekkers, als tweedekkers, die volgens min of meer betrouwbare courantenbe richten in ruim 2 minuten tot 100 M. stijgen en eene snelheid bezit ten van 160 tot 180 K.M. per uur. De motorsterkte varieert voor deze vliegtuigen van 80 tot 160 P.K. Als motor worden in Frankrijk gebruikt de lichtgekoelde roteerende motor le Rhone, die door zijne twee gecommandeerde kleppen meer bedrijfszekerheid bezit dan de Gnome, die één gecommandeerde en één automatische klep heeft. De bewapening bestaat uit één of meer mitrailleurs opgesteld vóór den bestuurder, of wel bij de tweedekkers op het bovenvlak. De mitrailleur is niet draaibaar opgesteld, zoodat de bestuurder richt door het vliegtuig in de richting van den tegenstander te brengen. Waar de schroef zich vóór de mitrailleur bevindt, is een zóódanige inrichting gemaakt, dat de mitrailleur niet kan vuren, als zich een schroefblad vóór de monding bevindt. Het spreekt van zelf, dat voor bestuurders van dit soort vliegtuigen alleen zeer geroutineerde vliegeniers in aanmerking komen. Foto no. 1 geeft een beeld van het veelbesproken Fokker type. Dit Duitsche toestel lijkt in het algemeen veel op den Franschen Morane ééndekker, doch is constructief geheel anders. De lange fuselage is geheel uit staal gebouwd en de vleugels hebben een vlakker profiel. Het toestel heeft een Oberursel rotee rende motor (Duitsche licence van Gnöme). Om de stijgsnelheid te verhoogen, gebruiken de Duitschers tegen woordig sterkere, vaste (b.v. Benz) motoren in dit soort toestellen terwijl slechts benzine voor 1 uur vliegen wordt medegenomen. Deze Fokkermachines worden dicht achter het front verdekt op- 621 OORLOG EN GEVOLGTREKKINGEN ENZ. I. M. T. 1916. 40.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 35