De snelheid van ±120 K. M. per uur (zonder bewapening) is onvoldoende, terwijl de stijgsnelheid totaal onvoldoende is. Daarentegen zal eene tegenpartij, die wel voorzien is van eenige vliegtuigjagers, in staat zijn verkenning door onze vliegtuigen te verhinderen. Het is dus een gebiedende eisch later nog eenige vliegtuigjagers voor de N. 1. luchtvloot aan te koopen, willen de verkenningsvlieg tuigen in staat gesteld worden hun werk te verrichten. 2o. Kan de Glenn Martin ingericht worden tot luchtschipjager? Waarschijnlijk niet. De snelheid van het toestel zal door bewapening met een 3.7 c. M. kanon aanmerkelijk verminderen, doch het voornaamste bezwaar is alweer de stijgsnelheid. Teneinde deze te verhoogen, zou een krachtiger watergekoelde motor van gewicht beproefd kunnen worden, zooals de „Hespano Suiza". Gnome heeft zich ook van deze nieuwe motor de licence verzekerd. Het spreekt van zelf, dat proeven met inbouw van krach tiger motoren alléén kunnen geschieden onder toezicht van een lucht- vaartkundig-ingenieur, aangezien elke technische fout zich op fatale wijze demonstreert ten koste van den aviateur. 3o. Is de Glenn Martin geschikt voor verkenningsvliegtuig? Ja. 4o. Is de Glenn Martin geschikt voor artillerie-vliegtuig? Waarschijnlijk niet, daarvoor is de stijgsnelheid te klein. Misschien kan deze verhoogd worden. Toch moet men voor snel stijgen een licht gebouwd toestel hebben, en geen type Glenn Martin. 5o. Is de Glenn Martin voor slagvliegtuig in te richten? Hierop is geen antwoord te geven. Bovendien is aanschaffing van dit soort vliegtuigen nog niet urgent te achten, omdat nog geen ervaringen van de practische bruikbaarheid ervan bekend zijn. Ten slotte nog een vraag door mij aan den luchtvaartkundig-in- genieur Vreeburg gesteld: „Is de Glenn Martin als vliegtuig geschikt, zonder meer?" Antwoord „Dit hangt af van verschillende factoren zooals: betrouwbaarheid van den motor; betrouwbaarheid van het toestel; gemakkelijke be- 026 juni 1916.] ÈESCHOUWINGEN OVER VLIEGTUIGEN IN DEN MODERNEN OORLOG EN GEVOLGTREKKINGEN

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 42