VOOR DE OP TE RICHTEN LUCHTVLOOT IN [Juni 1916. Nederlandsch-Indië. stuurbaarheid, waaronder gevoeligheid d.w.z. waaronder snel reageeren op bewegingen aan de stuurorganen; afwezigheid van de neiging om zich te engageeren d.w z. de mogelijkheid om het toestel te redresseeren bij eene daling, waarbij de snelheid grooter is dan de normale door te steil piqueeren. Verder is gemakkelijke demonteerbaarheid voor reparatie in geval van kleinere defecten een voorname factor. In hoeverre de Glenn Martin aan al deze eischen voldoet, durf ik niet te beantwoorden, daar zoowel de artikelen uit de Indische bladen, als de weinig bekendheid van de fabriek en last not least eene aandachtige lezing van de rapporten van den officier-machinist Steensma en luit. ter zee le klasse van Steyn, die thans in Amerika voor de Nederlandsche Marine Glenn Martin toestellen aankoopen, mij in elk geval niet het recht geven met een eenvou dig en volmondig ja te kunnen eindigen. Onlirerp organisatie nliegdiensl in ried. Sndië. Ontwerp voor de organisatie van het aanvankelijk bij den vlieg- dienst in Ned. Indië benoodigd personeel, uitgaande van de volgende veronderstellingen lo dat het aantal aan te schaffen vliegtuigen wordt bepaald op 12, waarvan 10 actief en 2 als leertoestel; 2o dat voor de besturing der 10 actieve vliegtuigen noodig zijn 10 officieren, medegerekend de commandant van de vliegaf- deeling. Aangezien de commandant door zijne drukke bezigheden niet in staat zal zijn zelf aan de oefeningen deel te nemen, is het 10de vliegtuig meer te beschouwen als reserve vliegtuig. Om zijne bewaamheid in het vliegen te onderhouden, kan hij van een der leertoestellen gebruik maken. 3o Dat voor de 2 leertoestellen van bovenbedoelde officieren één of twee als instructeur worden aangewezen; de 2 leertoestellen moeten van hetzelfde militaire type zijn en kunnen in oorlogstijd voor artillerie-vliegtuig gebezigd worden. 1) De rapporten van den officier-machinist Steensma over de Hall Scott motoren zijn niet zeer gunstig. 62?

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 43