Aanvulling Infanterie Officierskorps. [Juni 1916. Zou het dus gelukken om weer grootere promoties voor Indië te krijgen, zoodat elke compagnie over minstens 3 luitenants kan beschikken, dan is de kans op promotie voor de Indische Heeren belangrijk slechter dan in Holland met 1 actief luitenant per com pagnie; terwijl bij de kleine promoties, zooals die nu uitkomendus bij een gering aantal luitenants bij een eventueelen oorlog na een paar dagen het geheele leger ontwricht is, door gebrek aan aan voerders. Uit dit dilemma is maar een uitweg |en dat is een belangrijke financieele vooruitgang in de Indische traktementen en pensioenen, zoodat als men er dan ontijdig als kapitein uit moet, men kan rekenen op een pensioen minstens gelijk aan dat van een Hollandschen kolo nel, waarbij men dan toch nog verre achter is bij zijn Nederlandschen tijdgenoot, waar deze (het eervolle van een hoogeren rang niet eens in aanmerking nemend) nog jaren lang een veel hooger activiteitstraktement geniet en daarmede zijn kinderen beter kan opvoeden dan de gepensionneerde Indische kapitein met zijn pen sioen; welke laatste dan dikwijls nog een knak in zijn gezondheid heeft gekregen en een veel minder aangenaam leven heeft gehad. Ook de traktementen dienen verhoogd, men doet in Indië met 400. - 's maands beslist minder dan in Holland met 200.— De verhoudingen in inkomsten tusschen Nederland en Indië moet minstens 1 3 zijn. Nog onlangs verklaarde mij iemand uit den handel, dat nu het contract met zijn firma voor 5 jaar ad 400,— 's maands om was, hij beslist naar patria terugkeerde, aangezien hij daar beter leefde met zijn 1500 als hier met 4800.— 'sjaars. Toch zijn de voorstellen van het Legerbestuur tot verbetering reeds tweemaal van de begrooting gevoerd. Er dient snel en afdoende gehandeld te worden, want het Indisch Leger verkeert, wat de aanvulling van zijn officieren en kader betreft, in groot gevaar. Er is periculum in mora. Actueel. 639

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 55