Juni 1916.] Eenvoudiger uitrusting van het Gevechts-echelon der Mitrailleur-sectie. en daar zijn gereedschapskist en de voorraadskist wel te zijner beschikking heeft. Er zijn voorstanders om ook steunplaat en hulzentrekker te doen vervallen. Ik zou dat echter betreuren. De steunplaat geeft ons bij het opheffen van vuurstoringen te veel gemak. Waar bij den Mitrailleur M. 14 de veiligheidspal is vervallen, zou voor het vastzetten van het slot nog wel het brengen van een aanbrengernok in een veiligheidsrust dienst kunnen doen, doch ik verkies het vlugge inleggen van de steunplaat. Wat de hulzentrekker betreft, zeer zeker zal een volgende patroon vaak het nog in de kamer zittende voorste deel van eene afge scheurde huls kunnen verwijderen en ziet men bij het vuren meer malen, dat na het lostikken van het slot, de gescheurde huls zich om de volgende patroon bevindt; ik heb het echter ook meer dan eens zien voorkomen, dat slechts een klein gedeelte van den hals van de gescheurde huls na het schot in de kamer bleef zitten en dit smalle koperen ringetje was slechts met den veerenden hulzen trekker, die zich met den achterkant van den veerenden kop tegen het vooreinde van het ringetje vastzette, te verwijderen. Het afstand doen van den hulzentrekker zou zich dus wel eens op een kritiek moment gevoelig kunnen wreken. Mij lijkt het met geweld inbrengen van de volgende patroon in de kamer, waarin nog een deel van eene huls zit, op den langen duur ook niet zoo geheel onschuldig. Heb ik in het vorengaande de reserve-deelen, het gereedschap en het toebehooren genoemd, welke m.i. tijdens het gevecht bij het stuk onmisbaar zijn, thans rest nog de vraag, hoe dit alles mede te voeren. En dan kan ik niet anders dan de thans in gebruik zijnde, slappe imitatielederen gereedschapstasschen absoluut afkeuren. Wat wij noodig hebben is: twee stijflederen tasschen, waarin onderdeelen en gereedschappen voldoende beschut, en gemakkelijk verwijderbaar, opgeborgen kunnen worden; beide tasschen geduren de den marsch te bergen in eene lichte, houten kist, waarin ook huls- weer, stoomslang en in vredestijd de hulzenzak hunne plaats vinden. 642

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 58