Juni 1916.J Eenvoudiger uitrusting van het Gevechts-echelon der Mitrailleur-sectie. Het vullen van het olie-reservoir en de oliebus kl. kan zeer goed zonder olietrechter gebeuren. De oliespuit Gr. heb ik nog nimmer zien gebruiken. Mij lijkt deze spuit, waarvan de lange tuit een bijzonder kwetsbaar punt vormt bij niet al te zachtzinnige behandeling, niet op het gevechts- veld tehuis te behooren. De kastborstel kan, vooral indien het handvat toeslaand gemaakt wordt, zonder bezwaar door een der manschappen of in een ge- reedschaptasch worden opgeborgen, terwijl ook de vier loopborsteltjes aan de No. 2, 3, 4 en 5 uitgegeven kunnen worden. Van den inhoud van het geheele gevaarte, dat waterkist Gr. heet, blijven dus, als op 't gevechtsterrein noodzakelijk over: het waterblik en de oliebus en daarvoor hebben we toch waarlijk niet die onhan delbare kist noodig. Wij waren oneindig meer geholpen door de waterkist te vervangen door een stevige koperen (en geen doorroestende blikken) waterbus, in den trant van de waterbus Gr. van 9 L inhoud (voorraadskan- bagagetrein), die met de oliebus in een lichte houten kist kan worden verpakt of gescheiden van de oliebus en evenals deze op een licht draagraam kan worden bevestigd. Wellicht zou het, door de gewichtsbesparing verkregen door het naar den gevechtstrein over brengen van de bovengenoemde vetbussen, trechters en oliespuit Gr. en door een kleinere lichte kist, zelfs mogelijk worden op het zakpaard een in tweeën of drieën verdeeld bovenschild mede te voeren, dat ons van groot nut kan zijn bij het dikwijls gedurende langeren tijd van uit éénzelfde opstellingsplaats gevoerde vuurgevecht. De gewichtsbesparing zou zijn: 4 K.G. vaseline en vet 3 KG., door het 5 K.G. zware raam door 2 draagreepen te vervangen, 3 K.Gdoor een veel kleinere kist, Yi K.G. door afstand te doen van de trekkers en oliespuit Gr. 10 y2 K.G. x 2 21 K.G. totaal, waaraan dan de meerdere zwaarte van de koperen waterbussen moet worden afgetrokken. Laat ons dus zeggen 18 K.G. Ook de waterkist Gr. dient m. i. te vervallen. 644

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 60