Een pleidooi voor Asymptoot. [Juni 1915. omstandigheid zullen velen schromen hunne ideeën onbevangen uiteen te zetten ('t geen natuurlijk niet in het belang van Asymp toot kan zijn). Om verschillende redenen mag ik den Javaan (en aanverwante rassen in ons leger) zeer graag, maar spreek toch als mijn per soonlijk oordeel uit, dat ik in den Amboinees (inclusief Menadonees) en Timorees voor ons gouvernement momenteel een beter soldaten- materiaal zie, al dadelijk omdat ik ze van eene krijgshaftiger natuur vind dan den Javaan, en van een minder gesloten karakter, waar door het voor den Eur. aanvoerder gemakkelijker is, met hen om te gaan. Verder vind ik, den Javaan zooals wij hem in ons leger kennen) in vergelijking met onze andere Inl. rassen, zorgeloozer van aard, minder geschikt om hem met eene zelfstandige opdracht te belas ten, een veel minder goed spoorzoeker, een minder goed schutter, terwijl hij ondanks alle leiding en waakzaamheid van zijn comman dant, ondanks al diens tact, als schildwacht e. a. veel onachtzamer met zijn 'geweer omgaat. Heusch, er behoeft niet alles van den leider uit te gaan, de mindere dient ook mee te werken. Een zevental jaren geleden patrouilleerde ik met eene colonne Javanen in Atjeh en belandde natuurlijk wel eens hier en daar in bivaks. Bijna overal waar ik met mijn troepje kwam, moest ik hoo- ren „Wat, heb je maar Javanen?" En nu zou ik hier niet over spre ken, als die bivakcommandanten allemaal jonge broekjes waren geweest, maar zij waren mannen van veel ervaring, van erkende bekwaamheid, mannen met onderscheidingen, mannen met zeer veel tact om met allerlei slag van menschen om te gaan. Een colonne-commandant met een erkenden naam zeide mij, dat van zijne marechaussée brigades alleen de minderheid derjava- nen bruikbaar was; bij de Amboineezen was het juist anders om. Ik herhaal nog eens, de Javaan behoeft zich door zulk een oor deel niet in de eerste plaats gegriefd te gevoelen. Als hij miskend wordt, is het iets anders; in tal van andere eigenschappen kunnen 1) Belast een willekeurig officier met eene excursionale opdracht geef hem voor dat doel de keus tusschen Amboineezen en Javanen, wie denkt ge, dat hij zal kiezen? 599

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 65