Juni 1916.] Uit de Practijk. Het examen voor seiner 1ste klasse kan dan in een bepaalde maand ten overs aan van een korpscommissie gehouden worden. Hebben we per Cie 15°/0 van de sterkte aan seiners 1ste klasse, dan kan de eisch, dat alle manschappen moeten kunnen seinen, vervallen. Aan de seinopleiding moeten zij deelnemen, die een duidelijke hand schrijven (twens een vrij juiste maatstaf voor de geestvermogens van den man). Het vervallen onderscheidingsteeken zou n. m. m. weer in eere hersteld dienen te worden, niet alleen om de ijdelheid des mans te streelen, maar tevens om bij oefeningen de seiners dadelijk te kunnen herkennen. a En wanneer worden de uitrustingstukken van de seinbngades verstrekt? L. Eenige Dragen betreffende ons Schermuoorschrift. Het is een verblijdend teeken, dat de schermsport zich meer en meer mag gaan verheugen in de algemeene belangstelling van de officieren, vooral ook van de ouderen. Van zelf wordt daardoor meer aandacht besteed aan het scherinvoorschrift, zijnde het vademecum, waaruit wij de noodige wijsheid hebben te putten voor de beoefening van de zoo nauw aan ons vak verbonden schermkunst. Alhoewel de Nederlandsche voorschriften van 1904, waarmede ons huidig voorschrift groote overeenkomst vertoont, door nieuwere ideeën werden verdrongen, nagenoeg terzelfder tijd, dat het onze hier te lande zijn intrede deed, konden wij niet anders dan het met vreugde begroeten. Hit was een belangrijke verbetering, al zijni we ook weer een slag ten achter gebleven. Daarenboven heeft het het voordeel, dat voor de taak van onderwijzer niet zooveel geeischt wordt als bij de bestaande in het moederland, waar het hier grooten- deels tot kost strekt van het inlandsche element. Hoe verdienstelijk van samenstelling het echter ook moge wezen, het kan er zich niet op beroemen tot in de puntjes verzorgd te zijn want bij bestudeering aan de hand van de practijk blijkt het gedeelten te bevatten, waarop eenig commentaar niet overbodig zou zijn. Wij zouden de vragenreeks willen inleiden met een detau-quiestie op blz 16: de pas voorwaarts in den uitval (met wapen). Behoort tijdens het bijtrekken van den achtersten voet het geweer tot stellingsh rnding te worden teruggetrokken om het bij den twee den uitval opnieuw vooruit te stooten, of blijft de rechterhand het geweer na den eersten uitval vooruitgestrekt houden, zoodat de tweede uitval niet geschiedt met het tegelijkertijd vooruit stooten van het geweer met de achterste hand? «654

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 70