Tactische oefeningen op de kaart. [Juni 1915. nerale staf een boekje uitgaf, waarin b. v. de oorlogsformaties van het Japansche en Britsch-Indische Leger waren opgenomen, met een beknopt overzicht van de Gevechtshandleidingen en Velddienst voorschriften dier Legers Kon men dan daaraan nog toevoegen af beeldingen van uniformen (speciaal van de officieren voor onze scherpschutters), dan ware de zaak compleet. In Europa zijn zulke hulpmiddelen wellicht overbodig, waar men in bijna alle garnizoenen over goede bibliotheken beschikt, of de boeken spoedig kan laten komen, hier in Indië teeren we bijna al len op de Bibliotheek van het D. V. O. en Batavia ligt vaak zoo verre. Troepenofficier. Wapen-emblemen. Hoe komt men er nu toe om voor de mitrailleurs als embleem een springende granaat te nemen? Het daarvoor minst-karakteri- seerend onderscheidingsteeken, dat zich laat denken! De hoorn voor de infanterie is ook ai weinig gelukkig gekozen. Zij diende voor jagers, kan daarom hoogstens voor onze lichte troepen, de marechausseé, dienen, maar die hebben al een historisch onderscheidingsteeken. De (brand) helm voor de genie is eveneens uit den tijd of moet het de helm van Minerva verbeelden? Kom, kom, zoo onbeschei den zijn onze genisten niet! Iets beters dan de helm is echter moeilijk te vinden. Voor de cavalerie heeft het vernuft nog geen embleem bedacht, ofschoon er verschillende nogal voor de hand liggen. Meer moeite zal dat voor de administratie kosten De artillerie heeft een duidelijk embleem, al is het ook uit voor- laders samengesteld. Der infanterie zou men twee gekruiste geweren kunnen geven, naar „het antecedent" van de artillerie trompladers, naar het gezond verstand moderne geweren met „Rosalie" er op. Aan de mitrailleurs een mitrailleur, den Top. Dienst liever een boussole tranchemontagne dan een theodoliet, die hij immers niet gebruikt Aan de cavalerie een steigerend paard of een spoor of een rijzweep. S. S. 631

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 97