Beschouwingen oner uliegtuigen in den modernen oorlog en geüolgtrekkingen noor de op te richten luchtüloot in nederlandsch-Dndië. Waar de goed ges'aagde proefvluchten van luitenant ter Poorten in Indië bewezen hebben, dat in de tropen wel degelijk gevlogen kan worden is bet van belang eenige ervaringen van den tegen- woordigen oorlog op luchtvaartgebied opgedaan meer algemeen be kend te maken. Voornamelijk zal ik reeds gepubliceerde artikelen van den luitenant instructeur van Heyst en van den luchtvaartkundigen ingenieur Vreeburg aanhalen, verder eenige beschouwingen van den Britschen vliegenier Claude Grahame White over het vliegtuig contra lucht schip en aan de hand dezer gegevens de bruikbaarheid der Glenn Martin vliegtuigen voor oorlogsdoeleinden bespreken, om te eindigen met een ontwerp voor de organisatie van het aanvankelijk bij den vliegdienst benoodigd personeel bij aanschaffing van een twaalftal vliegtuigen. De tegenwoordige oorlog heeft aangetoond, dat onmogelijk één en hetzelfde vliegtuig voor verschillende oorlogsdoeleinden gebezigd kan worden. Spoedig na de eerste vijandelijkheden, werden de vliegtuigen naar hunne militaire hoedanigheden in verschillende klassen ge rangschikt, t. w,: 1) Nadat dit artikel geschreven was, kwam het treurige bericht van den val van den legercommandant, generaal Michielsen en luitenant ter Poorten. Ondanks dit droevig ongeluk, blijft het eene waarheid, dat ter Poor ten bewezen heeft, dat in Indië gevlogen kan worden maar het ongeval heeft de noodzakelijkheid aangetoond een luchtvaartkundig-ingenieur aan te stellen, die verantwoordelijk gesteld kan worden voor de deugdelijkheid der toestellen en motoren. B 820

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 34