Uit de Practijk Bet seinen bij de Snfanterie. In de Febr. aflevering van het I.M.T. worden, aan de hand van gehouden wedstrijden bij een der korpsen, de resultaten van ons nieuw seinvoorschrift zeer poover genoemd. En de schrijver heeft gelijk. Maar moeten we nu terug naar het stelsel Vreede? Het eenige, wat mij van dit stelsel is bijgebleven, is de herinne ring aan eenige koude namiddagen op „de batterij" èn dat het slechts op korte afstanden toe te passen is. Neen, m. i. legt de schuld niet aan het seinsysteem, maar aan ons oefensysteem. Al het kader en alle manschappen moeten als seiner kunnen op treden 12). Waar moeten we den tijd vinden om de geheele compagnie op te leiden als seiner? En zou men (zie—ij— Febr. aflevering) „uiteraard bij een vrijwil ligersleger zwemmen in den beschikbaren tijd", dan schijnt men dien hier in Indië toch niet te vinden voor een grondige opleiding. Tot nu toe heb ik steeds gezien, dat bij de Cien van den hak op den tak gesprongen wordt, met het gevolg, dat van geoefendheid van de niet volkomen afgerichte manschappen (en zij die van bui ten komen) absolut geen sprake is. Wat kunnen zij bijv. van tirailleeren? Hetzelfde geldt voor alle manschappen met betrekking tot voor hen nieuwe reglementen. Bij de Cien gunt men ziel. geen tijd om een nieuw reglement naar behooren in te werken. Een pas ver schenen reglement moet met opzijschuiving van alle andere dien sten ingepompt worden, wil men resultaten hebben. Het moet gaan als op school bijv de onregelmatige werkwoorden—pompen, pompen, pompen, totdat het vastgegroeid is in de kronkelingen van onze hersens. 1) De tijd tusschen 15 Nov. en 15 Jan. moet als rusttijd beschouwd worden, maar wordt meestal zoo heb ik het tenminste altijd gezien benut, om de reglementen en voorschriften van meet af aan te doorloopen, met het gevolg, dat er niet geleerd wordt, m. i. moet de Comp- Comdt. dezen tijd gebruiken om de fouten en tekortkomingen, die hij in de loop van het jaar bij zijn C'e opgemerkt heeft bij te werken en kan hij daarmee doorgaan tot 15 Juni. De Cie moet dan zoo noodig voorloopig in 2 klassen verdeeld worden. 652

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 68