De Militaire Toestand van Japan in 1914. [Juni 1915. Japanners een begeerig oog op de eigendommen der Hanyehping Maatschappij gevestigd hebben. 5. Gezondheidstoestand. Bijzonderheden omtrent den gezondheidstoestand van het leger en de lichamelijke gesteldheid der recruten werden in het afgeloopen jaar zeer spaarzaam ontvangen. Bij de keuring van de dienstplichtigen in Tokyo bleek het aantal ongeschikten, vergeleken bij het jaar 1913 te zijn gestegen. In 1914 bedroeg dit aantal 41.35 in 1913 slechts 29.64 °/0. Het aantal gevallen trachoma bedroeg 11.44 o/0, dat van de lijders aan vrouwen ziekten 5.63 °lo. De regeering is overgegaan tot bestrijding van de tuberculose door een aantal aan die ziekte lijdende onderwijzers aan de lagere scholen te ontslaan. Met eene gratificatie van Y. ICO.in eens zijn deze lieden aan den dijk gezet. Zooals vroeger reeds aange toond werd, is eene doelmatige bestrijding van de tuberculose van het grootste belang; het toenemende aantal gevallen zou op den duur een bedenkelijken invloed op den gezondheidstoestand van leger en vloot kunnen hebben. Zoolang echter eene grondige verbetering van den economischen toestand van de lagere volks klassen uitblijft, zullen andere middelen niet heel veel bijdragen tot vermindering van het aantal gevallen. De 17Ioof. Uit den aard der zaak heeft het aanzien der marine veel geleden door het z.g. marineschandaal: de Japansche marine heeft, zooals zulks in het Verre Oosten genoemd wordt, haar gezicht verloren. Gelukkig voor haar hebben [de expeditiën naar Tsingtao en naar de Zuidzee-Eil, hoewel van weinig [of geen militaire beteekenis, veel goed gemaakt. Het marineschandaal eindigde o.a. met de veroordeeling van twee vlagofficieren en een kapitein ter zee tot degradatie en zware vrijheidsstraffen. Bij het onderzoek was gebleken, dat een dezer vlagofficieren, chef van de afdeeling algemeen beheer van het ministerie van marine, zich [door den vertegenwoordiger van het huis Vickers, Sons Maxim Ltd. had laten omkoopen, om te zorgen, 609

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 75