Van Alles Wat. [Juni 1916. mannen, ten allen tijde klaar heeft gestaan en klaar hééft te staan, om te zorgen, dat het autootje van weelde, waarin welvarend Indië voorbij komt, geen last van obstakels ondervindt, diezelfde auto, die hém als eenig genoegen geeft het stof, dat ze hem in het gezicht jaagt? Het is niet iedereen gegeven naar behooren de rol van Brederode's Spaanschen Brabander te spelen! Het is de deceptie geweest, welke de vol illusie en lust in den dienst naar Indië gekomen officier ondervond, toen hij bemerkte, dat de maatschappelijke positie, die hij zich veroverd had en die hij zxh zoo mooi dacht, hem niet instaat stelde behoorlijk met vrouw en kind te leven, welke reeds te velen van ons na de vier verplichte jaren een heenkomen zoeken deed in de burgermaatschappij. Wij moeten de remedie voor het kommervolle bestaan, dat het meerendeel van de subalternen lijdt, niet zoeken in een huwelijks verbod voor den uitkomenden officier, maar in eene betere aanvangs- bezoldigh g. Dan hebben wij voor dit punt althans geen Indische-specia liteit-klasseleider van noode, dan houden de Buitenbezittingen op een toevluchtsoord te zijn voor hen, die geldelijk in de verdrukking zitten. Laat ik besluiten, Asymptoot, met als mijne meening uit te spreken, dat ik de door U bedoelde koloniale taak van den Indischen officier niet meer dat gewicht toe ken, dat deze vroeger haddat ze voor mij van secundair belang geworden is. Het gevaar, waarmede wij thans in de eerste plaats rekening hebben te houden, dreigt niet van den kant onzer bezittingen, maar uit andere richting. Lain doeloe, lain sekarang! Een bekeerde. Tegen de flsymptootscbe fDoraal. Heel ons streven of al onze begeerten volgen uit de noodwen digheid van onzen aard. Spinoza. Het wordt uit den aard der zaak een egoïstisch pleidooi, waar dat van A er ook één is bij uitnemendheid. Hoe kan 't ook anders, waar 't meerendeel der ongetrouwde collega's met hardnekkige volharding blijft propaganda voeren voor de gezellig- 669 I. M. T. 1816. 43.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 85