Ouerzicht Dón Dederlandsche militaire (W Tijdschriften. Mavors 1916 No. 2 Het aanvangsartikel is getiteld „Kaderoefeningen in het terrein." Na eerst het doel van deze oefeningen te hebben beschreven, bespreekt de schrijver, kap. der Infanterie C. C. De Gelder, meer in détail eenige kaderoefeningen, zooals die voor het bataljon en de compagnie kunnen worden ge houden. In het bijzonder wijst S. er op, dat elke kaderoefening van den Leider een ernstige voorbereiding eischt, maar, zoo wordt daaraan toegevoegd, deze zal dan ook spoedig bespeuren, dat hij zelf hier door het meeste leert. Bij de mededeeling van S., dat de deelnemers voor zooveel noodig van kaarten worden voorzien, vinden we de volgende noot geplaatst: „Hierbij zij een wijze matiging te betrachten. Over het geheel „loopt ons kader veel te veel met den neus in de kaart". Is het wel juist gezien, vragen wij, om het door S. aangehaalde euvel te willen verhelpen, door matiging in het verstrekken van kaarten. Bestaat dit euvel, dan moet één der soorten van kaderoefeningen, n 1. het marcheeren volgens de kaart, nog eens extra grondig be oefend worden, waarbij het kader worde geleerd, hoe de kaart moet worden gebruikt. De Commies bij het Dept. van Oorlog, R. H. Kroef vervolgt zijn beschouwingen over „De staat van oorlog en de staat van beleg". Na er de aandacht op te hebben gevestigd, dat de macht, welke in de beide rechtstoestanden aan het militair gezag wordt toegekend, het grootst is bij den staat van beleg, geeft S. een beschouwing over de verschillende wetsartikelen, welke Jden staat van oorlog omschrijven. In een volgende aflevering zal de staat van beleg worden behandeld. „Een nieuwe Engelsche velddienstinstructie" aldus is de titel van een volgend artikel. We denken daarbij dadelijk aan marschveilig- heidsdienst e. d Doch daarover handelt het artikel niet, maar wel over een ander onderdeel van de „field-service", n. 1. over de ver sterking van het gevechtsveld. 673

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 89