Juli 1915.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Mil. Wochenblatt 85—87. In No: 85, 85 en 87 mededeeüngen over de Lusitania, waarbij verteld wordt, dat 5400 kisten munitie aan boord waren en het grootste deel der lading uit contrabande bestond, terwijl ook als argument voor de torpedeering de bewapening met kanonnen wordt aangehaald (ook de „Morningpost" zou dit bevestigd hebben). De Duitsche Regeering heeft aan de neutrale Mogendheden haar leedwezen over de treurige gebeurtenis betuigd, echter onder afwerping van alle verantwoordelijkheid. Door Engelands uithongeringsplan zou Duitschland tot tegenmaatregelen genoodzaakt zijn. Het schijnt dan toch werkelijk last van die uithongering te hebben, anders zijn dergelijke weerzinwekkende tegenmaatregelen toch niet noodig! In Nos: 85 en 87 wordt het artikel „Die Durchbruchschlacht in Westgalizien" uit No: 84 voortgezet. In No: 85 een artikel van generaal von Richter getiteld „Verschie- denartige Taktik", waarin de schrijver een parallel trekt tusschen den Bewegings-en den Stellingoorlog. Een cardinaal verschil is o.a., dat een slag in den bewegingsoorlog in den regel van veel grooter draagwijdte is, dan de meestal slechts plaatselijke gevechten, die het kenmerk van den stellingoorlog zijn. Een ander verschijnsel van den stellingoorlog is veelal, dat in de plaats van doordachte, kunstvolle (hoogere) aanvoering dikwijls treedt het botweg inzetten van massa's, waarvan echter juist in den stellingoorlog, door de groote kracht van de verdediging, ten slotte weinig heil te verwachten is, gelijk b.v. blijkt bij de Russische stoom wals en bij den slag bij Neuve Chapelle, waar het succes der Engelschen in de verste verte niet op woog tegen de reusachtige verliezen, die intusschen ook voor een deel aan de matige qualiteit der onderaanvoerders geweten moeten worden. Om het optreden der massa's mogelijk te maken, wordt dit in den regel vooraf gegaan door een overstelpend artillerievuur, van een omvang, zooals dat in den bewegingsoorlog doodeenvoudig onmogelijk zou zijn. In den regel is echter de uitwerking daarvan in den stellingoorlog niet groot en zeker niet geëvenredigd aan het munitieverbruik, waarvan de aanvulling der Verbondenen zooveel zorg baart. Hoe geheel anders, zegt de schrijver, is de oorlogvoering, die er naar streeft, door doordachte leiding het doel te bereiken, waarbij als voorbeeld de 9 daagsche slag aan de Masoerische meeren wordt aangehaald, waarin de Russen, door vermoedelijk een minderheid, vrijwel totaal werden ingesloten en vernietigd. Een dergelijke handeling staat hemelhoog boven het botte inzetten van krachten in den stellingoorlog, zij berust op geestelijken arbeid en slechts een „waar kunstenaar" kan op dergelijke wijze succes verkrijgen (l'art de guerre), een totale meerderheid aan getalsterkte is daartoe niet eens noodig. 752

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 104