Juli 1915 Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. von Richter, dat, wat het eerste gedeelte betreft, niet veel nieuws geeft, in het 2de gedeelte betoogt de schrijver, dat tot 1914 gezegd mocht worden, dat de pantseringen tegen de belegeringsartillerie bestand waren, laatst genoemde was echter in staat de kern van vestingen te bombardeeren, wanneer de forten slechts tot op 7 K.M. vooruitgeschoven waren, een afstand, die slechts zelden overschre den werd. Het ten tooneele verschijnen van de 42 en 30.5 c.M mortieren deed het overwicht tusschen pantser en projectiel geheel naar laatstgenoemde zijde overslaan en de schrijver oppert twijfel of het den vestingbouwers gelukken zal in de naaste toekomst het pant ser in eere te herstellen. De schrijver gaat nu over tot het bespreken van vóórstellingen, n Dmtschland is men van vóórstellingen, vooral indien zij slechts tijdwinst beoogen, weinig gediend; de Franschen zijn er in het algemeen sterke voorstanders van en bereiden ze in vredestijd reeds goeddeels voor. J (Ook in Nederland hecht men groote waarde aan een hardnekkige verdediging van het voorterrein in den vestingoorlog -y- Hoofdtaak der vóórstellingen in den vestingoorlog moet zijn den aanvaller te noodzaken de insluitingslinie op grooten afstand van de vesting te leggen, waardoor dus ook het aanvalsgeschut op grooten afstand moet worden opgesteld en daarmede de uitwerking in elk geval belangrijk gereduceerd wordt, terwijl door de voorstel ling tevens de noodige tijd verkregen wordt voor het voltooien van verschillende werkzaamheden, speciaal van het inrichten van de intervallen. Dergelijke vóórstellingen zijn, indien slechts in een bepaalde rich ting aangelegd, natuurlijk gemakkelijk te omvatten, tenzij zij aange leund zijn. Het beste in dit opzicht is een kringvormige vóórstelling om den fortengordel heen, dit vordert echter belangrijke krachten, welke veelal niet beschikbaar zijn. Welk groot nut vóórstellingen kunnen hebben, hebben zij wel bewezen om Verdun en Toul in den huldigen oorlog. Voorbereiding in vredestijd is slechts in zooverre noodig, dat alle materialen opgeschuurd moeten zijn (vooral massa's ijzerdraad) overigens kunnen ze in oorlogstijd als veldversterkingen worden Het volgende lezenswaardige artikel is van Woelki „Kriegs-Plane -Ab-,und -Aussichten". De schrijver heeft het over de rondgestrooide mysterieuze gehei me reuzenplannen, die de Verbondenen zouden smeden, misschien met het doel den Duitschers schrik te veroorzaken, hen tot ver keerde voorbarige tegenmaatregelen te verleiden, 't geen hij een doel van twijfelachtige waarde noemt, dan wel om het moreel van 756

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 108