Juli 1915.) De Verdediging van Indië. niet inziet, moet eens de geschiedenis nagaan. Wie had in 1905 kun nen voorspellen, dat Japan en Rcsland in 1915 zouden samengaan? Men bedenke, dat die vloot van de S. C. op zijn vroegst over tien jaar klaar is. Wat kan er in 10 jaar niet gebeuren? 1898 Fascho- da—1908 Entente—1918? Het Pruisen van het verdrag van Ollmtitz en van Versailles! Oostenrijk in 1857 en '67! Wat is China, wat Australië over 10 jaar? Zijn de Amerikanen dan nog in de Philippijnen, de Franschen nog in Indo-China? Krijgt Azië een strijd tusschen het Angelsaksische en het gele ras te zien? Aan welke zijde staat dan Duitschland? Juist omdat het grootste gedeelte van ons grondgebied in Europa voor Duitschland open ligt, in Azië daarentegen andere mogendheden den boventoon voeren, is het ons onmogelijk ons aan de eene of andere zijde te scharen. Dat blijkt wel het best in den huidigen oorlog. Buitendien is het kwaad kersen eten met groote heeren; een klein rijk, dat zich bij groote aansluit, komt in een staat van afhanke lijkheid en loopt nog kans op het beslissende moment in den steek te worden gelaten. Los van momenteele politieke constellaties, los van toekomst beelden, die niet anders dan fantastisch kunnen zijn, moet het ver dedigingsstelsel van een weinig machtig en tevens verzadigd land als het onze zuiver defensief opgebouwd worden. Vóór de middelen tot afweer van een directen aanval bereid gesteld worden, moeten de middelen tot het bewaren van de inwendige rust en die tot het handhaven van de neutraliteit aanwezig zijn. Tot het bewaren van de inwendige rust acht de S. C., behalve de garnizoenstroepen en een groote veiligheidscoëfficiënt in re kening brengend, 12 veldbataljons noodig; hoe zij aan dit getal komt, blijkt verder niet. Erg gelukkig was de S.C. i.e. niet. Dadelijk na de publicatie van haar Rapport kwam de gisting, die aan de oprichting van de S.I. gepaard ging, aantoonen, dat eene vermindering van het aantal veldbataljons onraadzaam was. Hierover zal anderhalf jaar geleden wel niemand anders gedacht hebben. Daarna is de groote oorlog begonnen, die een verrassend aantal blijken van trouw gaf, zoodat er nu wellicht weer menschen zijn, die wél vermindering van de legersterkte mogelijk achten. 662

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 10