Tactische oefening op de kaart. 3e serie. [Juli 1915. gen van af den Oostelijken oever en bewaking van het overige ge deelte van de rivier kan op zeer eenvoudige wijze de Hoofdmacht worden beveiligd. Bovendien zou de Voorhoede zelf óók kunnen rusten, als de beveiliging op die wijze werd geregeld. De Voorhoede Commandant weet echter ook, dat de marsch na de rust zal worden voortgezet en moet zich dus tijdig verzekeren van het vrije gebruik van de brug. lo onafhankelijk van de berichten omtrent den vijand, besluit hij derhalve, om, althans met een gedeelte van zijn macht, de Tji Taroem te overschrijden en op den Westelijken oever een bruggen hoofd te vormen. Onmiddelliik na de ontvangst van het bevel bereiken hem even wel omtrent den vijand eenige berichten, waaruit hem de noodzake lijkheid blijkt om zijne maatregelen te nemen in verband met de mogelijkheid, dat het vijandelijke detachement, om 6 30 v.m. op 4 paal bewesten de Tji Sokan waargenomen, om 10.30 v.m. eveneens de Tji Taroem kan hebben bereikt. Dit detachement werd gemeld sterk te zijn 4 Bataljons Infanterie, waarbij Artillerie. Voldoende weerstandsvermogen op den Westelijken oever kan dus slechts met de geheele voorhoede worden verkregen. Naar aanleiding van deze overwegingen geeft de voorhoede Commandant persoonlijk het volgende bevel aan den Commandant van den Voortroep en aan 1 Wachtmeester met 7 Cavaleristen, die hij nog ter beschikking heeft. Ie De Voorhoede-Cavaterie trok voor over machtige vijandelijke Cavalerie terug, gedeeltelijk in het terrein ten Zuiden van den weg naar Tji Randjang. Een vijandelijk Detachement (Infanterie en Artillerie) is in opmarsch in Oostel. richting. Onze Hoofdmacht rust tot 2 uur n.m. in Radjamandala. 2. De Voorhoede beveiligt die rust in Westelijke richting; zij zal daartoe een bruggenhoofd vormen. 3. De Voortroep werpt de vijandelijke Cavalerie met kracht en snel terug tot bewesten de lijn 3 van Pareang 3— H.P. 293—Karren weg naar Tji Pëtir 1. 4. Wachtmeester A 7 Cavaleristen belet den vijand de spoorbrug te overschrijden (opstelling op Oostelijken oever). 5. Ik volg met Hoofdtroep de beweging van den Voortroep. 765

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 117