Juli 1915.] Tactische oefening op de kaart. 3e serie. De Hoofdtroep marcheert inmiddels door. Haar worden nog geen bevelen verstrekt, daar deze geheel afhankelijk zijn van de volgende gebeurtenissen Evenmin krijgt de Voorhoede Cavalerie eenige bevelen. Haar wordt slechts medegedeeld, hetgeen uit het bovenstaande bevel voor haar van belang is te weten. Elke Cavaierie-Commandant weet, wat in zoo'n geval van hem wordt geëischt n 1.- in dit geval - be veiliging van linker vleugel le Bataljon en waarneming voortzetten. Oefening Ilo. 5. Kaart Preanger 1 50000 (Blad V) (Krijgsspelkaart Radjamandala). Deze oefening houdt géén verband met oefening No. 4. Algemeene Oorlogstoestand. Door een Oost-partij (Blauw) werd, ten Westen van Tjiandjoer, met ongunstigen afloop, een gevecht gevoerd met een Westpartij (Rood). Blauw brak het gevecht, op 15 Juli 1915, bij het intreden van de duisternis, af. Bijzondere Oorlogstoestand Blauw Blauw, die aanvankelijk door Rood krachtig werd vervolgd, wist zich, vermoedelijk dank zij de bezwaren, die Rood bij de verpleging ondervond, van Rood los te maken en werd middels spoorwegvervoer naar de hoogvlakte van Radjamandala verplaatst De Blauw Leger-Cavalerie weid door overmachtige Cavalerie en Wielrijders van Rood teruggedreven, doch slaagde er in om de bruggen over de Tji Sokan bij Tji Randjang tijdig te vernielen en, gesteund door Wielrijders en één Bataljon Infanterie, de vijandelijke Cavalerie en Wielrijders het overschrijden van de Tji Sokan te belet ten. Dit Detachement van Blauw aan de Tji Sokan ontving daarna de opdracht om 's vijands opmarsch te vertragen. Ten einde de Hoordmacht tijd te verschaffen om zich voor een volgend treffen voor te bereiden, ontving bovtndien één Brigade (Ned-Ind. Samenstelli'g) op 17 juli 8 v.m. het bevel om den vijand het overschrijden van de Tji Taroem zoo lang mogeiijk ie beletten, zonder zich aan vernietiging bloot te stellen. (Het Bataljon aan de Tji Sokan behoort tot deze Brigade, doch blijft zelfstandig, totdat het uit het voorterrein is teruggekeerd). De Hoofdmacht bevindt zich ten Oosten van Paal 23. Gevraagd: le Bevelen van den Brigade-Commandant. 2e Maatregelen voor legering en verpleging Cie. 766

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 118