Juli 1915] Het Voorloopig Onderzoek. Het zal duidelijk zijn, dat waar de Korpscommandant of Plaatselijke Commandant op het, bij de wet hem opgelegde, onderzoek een beslissing moet nemen, hij ook het recht heeft om nog aanvullingen van het onderzoek te gelasten. Dit zal elke commissie trachten te voorkomen en daarom het procesverbaal, naar het model van Barré, en aan de hand van ar tikel 41 e.v. van het Reglement op de Strafvordering zoodanig in richten, dat daaruit duidelijk blijkt: a. of er een strafbaar feit is gepleegd; b. zoo ja, welk strafbaar feit, en c. door wien, dat strafbaar feit is gepleegd. Bij deze drie punten is het niet ongewenscht even stil te staan. Ad. a. Wil er een strafbaar feit gepleegd zijn, dan moet door den wetgever onder bedreiging van straf een handeling geboden of verboden zijn. Indien dit derhalve niet is geschied, kan er uiteraard geen sprake zijn van een strafbaar feit, al is er schijnbaar toch een gepleegd. Voorbeelden(1) Ingevolge Algemeene Order 1887 No. 54 moet een militair, om zich te hebben schuldig gemaakt aan desertie, het eiland, waarop zijn garnizoen ligt, hebben ver laten. Kan dit niet geconstateerd worden, niettegenstaande de man bijv. 5 jaren is weggebleven, dan is er geen sprake van desertie. Aannemende, dat de man zich vrijwillig heeft aangemeld, buiten- het eiland van zijn garnizoen, dan moet uit het onder zoek blijken of hij langer dan 4 weken van het eiland is verwijderd gebleven, om te kunnen beslissen of een krijgs raad de zaak moet berechten, dan wel de disciplinaire rech ter haar moet afdoen. Een ander voorbeeld hebben wij in het stuk slaan van geweren, waarvoor een speciaal wetsartikel is gemaakt moeten worden, omdat het zelfs met behulp van artikel 17 C. W. blijkbaar niet mogelijk was dit feit te brengen onder de strafbaar gestelde vernieling van artikel 358 o.a. van het M.E., dan wel onder eenig artikel van het C. W. 1) De voorbeelden zijn alle aan de praktijk ontleend. 670

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 18