Het Voorloopig Onderzoek. [Juli 1915. Ad b. Is er een strafbaar feit gepleegd, dan staat nog lang niet altijd vast, welk dit strafbaar feit is. Voorbeeld: 1. Er is ergens bij een compagnie een dagverblijf, waarvan de winsten worden aangewend ten behoeve van de militai ren dier compagnie. Een militair wordt tegen een vergoeding van bijv. 10.— per maand belast met den verkoop der artikelen, terwijl het geheel beheerd en gecontroleerd wordt door een daartoe door den compagnies-commandant aange wezen luitenant. Stel, dat bij opname van den inventaris blijkt, dat de met den verkoop belasten militair voor 50.—aan artikelen te kort heeft en dit geld ten eigen bate heeft aangewend. Is dit een opzettelijke verduistering als bedoeld in artikel 330 W. Ten nadeele van welke(n) eigenaar(s) is dan deze verduis tering gepleegd? Valt dit feit onder artikel 330 W. E. of onder artikel 200 C. IV.'? 2. Binnen een militair kampement, waarvan de commandant belast is met het civiel bestuur, wordt door een wacht commandant een geit opgevat en deze door hem aan den eigenaar teruggegeven, nadat deze daarvoor aan dien wacht commandant geld heeft moeten afdragen, onder het voor wendsel, dat dit usance of verplichtend is. Valt dit feit onder artikel 115 of 326 Vf Artikel 115 behandelt knevelarij van openbare ambtenaren en de aan hen ondergeschikte personen, terwijl artikel 325 strafbaar stelt het zich door iemand geld doen afgeven door het bezigen van eenig bedrieglijk middel hoegenaamd, met het oogmerk dien persoon voor het geheel of een gedeelte zijner bezittingen op te lichten. 3. Zoo zal een militair schuldig zijn aan diefstal bedoeld bij artikel 194, wanneer hij van een slaapkameraad op de chambree de aan dezen in bruikleen gegeven wollen deken steelt en strafbaar zijn volgens artikel 191, wanneer die deken het persoonlijk eigendom was van dien kameraad. 4. Een militair wordt binnen het kampement in 't bezit bevonden van opium. 671 I, M. T. 1915. 44.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 19