Juli 1915.] Het Voorloopiq Onderzoek. Artikel 137 R.I.E. verbiedt dit en derhalve zou de man door den disciplinairen rechter gestraft kunnen worden, tenzij het kampement gelegen is binnen een voor opiumbezit enz. verboden kring, zooals bijv. Manokwari. In het voorloopig onderzoek moet derhalve duidelijk uit komen, of er sprake is van een verboden kring, en zoo ja, tot welke hoeveelheid binnen dien verboden kring het bezit is toegelaten en welke hoeveelheid in 't bezit van den man gevonden is en of derhalve het feit valt onder artikel 13 C. W., waarin staat aangegeven, dat deze zaken door den burger lijken rechter worden berecht. Ad c. Het is niet altijd eenvoudig om uit te maken, door wien het strafbaar feit is gepleegd. Voorbeeld. Bij 't onderzoek naar de trefkans springt een geweerloop tengevolge van een prop in den loop, waardoor een der aanwezigen kwetsuren oploopt. Artikel 236 W.E. stelt strafbaar ieder, die uit onbedreven heid, onhandigheid, onvoorzichtigheid, onoplettendheid of nalatigheid iemand kwetsuren toebrengt. Wie is hier nu de schuldige? De officier met het inschieten belast en daarbij tegenwoor- dig, de schutter, de geweermaker of wel de eigenaar van het geweer? De schutter brengt in dit geval de kwetsuren toe, doch is deze onbedreven, onhandig, onvoorzichtig, onoplettend, of nalatig geweest? In §103 S. V. wordt aangegeven, dat het geweer vooraf door den geweermaker moet worden onderzocht. Dit is blijkbaar nagelaten (wat in 't hier aangehaalde voor beeld ook werkelijk was nagelaten voor wat betreft het in wendige van den loop). Is nu de geweermaker de schuldige, niettegenstaande 128 S. V. bij de veiligheidsmaatregelen op schietterreinen aan den baancommandant (wie washier baan- commandant?) de verplichting oplegt om zich vóór het vu ren te overtuigen, dat in het geweer geen prop aanwezig is? In casu werd de eigenaar van het geweer door den Offi cier belast met het inschieten als de schuldige aangewezen, 672

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 20