Juli 1915.] Het Voorloopig Onderzoek. d. schriftelijke bescheiden, waarvan volgens artikel 1870, 1874 en 1875 B. W. slechts een stuks voldoende is. III. De plaats der handeling. Hieromtrent zij opgemerkt, dat het verschijnen van de Algemeene Order 1904 No. 157 is noodig geweest, waaruit mag worden afge leid. dat lang niet altijd voldoende aandacht werd geschonken aan de plaats der handeling Zeer zeker moet de klacht, wat inhoud be treft, zijn opgemaakt als het proces-verbaal van artikel 4 Reglement voor de Strafvordering, doch meermalen zullen eerst uit het voor loopig onderzoek nauwkeurige gegevens kunnen worden verkregen omtrent de plaats der handeling. Indien een militair een koperen kraan steeit van een filterwagen, is het een groot verschil of die filterwagen tijdens den diefstal stond in een magazijn of wel bij een smid ter reparatie was gegeven, daar in 't eerste geval artikel 190 C. W. en in 't laatste artikel 297 jo 315 W. E. van toepassing is. Evenzoo is het noodig voor't bepalen van laster, verboden verkoop van sterken drank en spelen om geld, dat de plaats wordt uitge maakt, aangezien dit een der criteria is respectievelijk in artikel 282 W.E.en Politie-Reglement artikel 4 punt 13 en 9. IV. Het tijdstip der handeling. Dat dit noodzakelijk uit het voorloopig onderzoek moet blijken, komt al dadelijk aan 't licht bij desertie met vrijwillige terugkomst, omdat in dit geval een eerste desertie, korter dan 4 weken, disci plinair wordt afgedaan. Evenzoo blijkt het noodig, als we denken aan de verjaring van misdrijf. Zoo is bijv. het misdrijf van laster verjaard na 2 jaren volgens artikel 295 W. E. en zijn volgens het G.B. omtrent verjaring van schulden in artikel 4 alle boekschulden na 2 jaren verjaard en zal de rechter den schuldeischer moeten afwijzen, indien de schulde naar zich op de verjaring beroept. V. Het voorwerp der handeling. Meestal zal het gemakkelijk zijn om in het voorloopig onderzoek het voorwerp der handeling aan te duiden. 1 674 I

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 22