Juli 1915.] Het Schieten met één zijpost bij de Het is toch overbekend bij de artilleristen, dat de meeste batterij commandanten er tegen op zagen, een vuur met waarneming van uit één zijpost te leiden volgens de in het V.A.V.A. voorkomende regels. Het is dan ook geen kleinigheid om, terwijl vele andere dingen de aandacht van den batterij-commandant vragen, voor ieder stuk van een batterij een berekening te maken, waarin 3 algebraïsche sommen en 3 deelingen voorkomen. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat de vlotte gang van het vuur daaronder lijden moet. En dat is des te meer jammer, gezien het feit, dat waarneming met één zijpost een veel grooter vuursnelheid toelaat (met uitslui ting van noodeloos gereken, natuurlijk) dan het schieten met waar neming door 2 zijposten. Hierbij wordt dan nog vooropgesteld, dat de batterij-commandant zelf in den post waarneemt. Daardoor ziet hij a.h.w. zijn geheele vuur liggen, kan rekening houden met waar te nemen uitwerking, wat in dat geval natuurlijk veel sneller kan geschieden dan wanneer daarover eerst weer naar de batterij getelefoneerd moet worden, zoo dit al gebeurt; hij kan bepalen of buitengewone zijdelingsche afwijkingen een gevolg zijn van fouten in de hoogte- dan wel in de zijdelingsche richting, hij zal in staat zijn spoedig op eigen initiatief het vuur te openen op doelen, die plotseling verschijnen in zijn schootsveld en die nood zakelijk onder vuur genomen moeten worden, enz. Gezien al deze voordeelen bij waarneming door den batterij commandant zelf vanuit één zijpost, dient het schieten met deze waarneming zoo eenvoudig mogelijk gemaakt te worden, zoodat alle vuurleiders er vertrouwd mee zijn en er zeker niet tegen op zien. Tegen een globale regeling der zijdelingsche richting (dus zonder berekening) zullen velen nog wellicht het bezwaar opperen van onnauwkeurigheid, terwijl zij de regeling, zooals die gegeven is bij waarneming door twee zijposten, voldoende nauwkeurig vinden. Hiertegen kan worden aangevoerd, dat bij het schieten met G.K. bij waarneming door 2 zijposten de breedteligging ook niet angst vallig zoodanig geregeld wordt, dat men zeker is, dat de gemiddelde baan door het inschietpunt gaat. Als bewijs diene de volgende be schouwing bij fig. I, 678

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 26