Vesting-Artillerie. [Juli 1915. Zij I het inschietpunt en S het eerste schot uit een bepaalden vuurmond, dat 3°/0o links valt (vanuit de batterij gezien). De batterij commandant beschouwt zich bij het verkrijgen van een schot met een dergelijke zijdelingsche ligging voor den betrekkelijken vuurmond zijdelings ingeschoten. Het is dan echter nog altijd mogelijk, dat de gemiddelde baan door G. gaat, dus 2 B.S. 50-|-3°/Oo zijdelings van het inschietpunt verwijderd is. Waar nu het schieten met waarneming door één zijpost zooveel voordeelen heeft boven dat met waarneming door 2 zijposten, be hoeft bij eerstgenoemd schieten zeker niet naar meer nauwkeurig heid door berekening gestreefd te worden; integendeel mag zelfs iets daarvan worden opgeofferd en moet de batterij-commandant zeer zeker tevreden zijn als hij even groote nauwkeurigheid kan bereiken als bij het gebruik van 2 zijposten. Een groote stap voorwaarts in de richting van eenvoud en vlot heid is gedaan door de jongste voorloopige wijziging in deschiet- regels voor het schieten met één zijpost, welke bij alle officieren der Vesting-Artillerie bekend zal zijn. Gedurende den jongsten cursus van de Schietschool der Vesting- Artillerie zijn bedoelde wijzigingen voor de eerste maal getoetst aan de praktijk. Niettegenstaande ze van zoodanigen aard bleken, dat de batterij commandanten rustig en met het volste vertrouwen hunne vuren leidden, zal het toch niemand verwondering baren, dat ze op sommige punten een nadere uitlegging eischen. Factoren, die eerst blijken bij toetsing aan de praktijk, kunnen niet altijd bij theoretische beschouwingen overzien worden. Ten einde eenheid van opvatting te verzekeren, is hetgewenscht dat in de regels zelf wordt aangegeven op welke wijze ze op de bedoelde punten uitgelegd dienen te worden, waardoor hunne be doeling ook voor Ond. Off. vuurleiders in geen enkel opzicht twij felachtig is. In het onderstaande zal eene beschouwing worden gegeven over de bedoelde nieuwe regels, zooals deze zijn toegepast, waarbij dan tevens de meer uitvoerige aanwijzigingen zullen besproken worden, welke door den schrijver van dit artikel noodig worden geoordeeld. De nieuwe schietregels onderscheiden het schieten met waarne ming door één zijpost in twee hoofdgevallen, n.l,; 679

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 27