Juli 1915.] Het Schieten met één zijpost bij dë I. Tegen breede doelen. II. Tegen smalle doelen. Het onder I. bedoelde geval wordt nog onderscheiden in: a. tegen doelen van zoodanige breedte, dat daarbij groepschieten voor de breedte noodzakelijk is. b. tegen doelen van zoodanige breedte, dat daarbij het groepschie ten voor de breedte onnoodig is. Voor de regeling der breedteligging worden in de gevallen I en II. onderling verschillende regels toegepast, waarbij voor het onder II. genoemde nog bepaald wordt, dat in dat geval slechts bij uitzon dering met één zijpost wordt geschoten. Beschouwingen ouer hel gepal bedoeld onder I a. Het beginsel van groepschieten voor de breedte ook bij G K. vuur is zeer juist, daar toch in dat geval ruim gegevens worden verkregen voor de zijdelingsche ligging der baan gedurende het inschieten. Het inschieten toch geschiedt bij G.K. vuur bij waar neming uit één zijpost met G.K.S of met G.K.L.S. Zou met de gegevens der enkele grensschoten volstaan moeten worden, dan zou men meestal in het geheel niet zeker zijn van een behoorlijke zijdelingsche ligging der baan, daar toch na den over gang tot G. K. T. vuur hiervoor geen voldoende gegevens meer te verkrijgen zijn. Nu wordt in de nieuwe regels alleen gesproken van groepschieten voor de breedte, waarbij dan per stuk 4 schoten, met dezelfde C. D. moeten worden gedaan. Daar van ieder gegeven, dat verkregen wordt, gebruik moet worden gemaakt om zoo juist mogelijk ingeschoten te raken, is het aange wezen om van deze groep meteen gebruik te maken voor hetcon- tröleeren van den afstand, ook al is niet vooraf bepaald, dat moet worden groepgeschoten voor de lengte, te meer waar de nieuwe regels de opmerking maken, dat indien het voortgezet vuur wordt geopend op een der afstanden van de grens van f 0 M. de gemid delde baan nog aanmerkelijk te kort of te ver kan zijn. Waar nu in een bepaald geval niet afzonderlijk zou worden groep geschoten voor de lengte, is het niet juist om van gegevens, die 680

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 28