Vesting-Artillerie. [Juli 1915. men betreffende de lengteafwijkingen der schoten verkrijgt, geen gebruik te maken. Wordt b.v. groepgeschoten op de (-) grens van grenzen van 50 M. en de eerste 3 schoten vallen in denzelfden zin dan is er absoluut geen reden om de gtoep niet af te breken en op de (4-) grens een nieuwe groep te schieten, natuurlijk met dezelfde C. D. als waarmede de eerste 3 (-) schoten zijn afgegeven. Vallen deze weer in denzelfden zin dan moet gehalveerd worden, doch de C. D. blijft behouden. Hierbij worden de vuurmonden voor de lengte als één beschouwd en wordt alleen gebruik gemaakt van het vooraf voorgenomen aantal af te geven schoten (n.l. 4 schoten per stuk voor de breedte). Bovenstaande zal ook wel de bedoeling van den samensteller ge weest zijn, doch daar bij de regels voor het geval II wel afzon derlijk gesproken wordt van groepschieten voor de lengte kan dit wel eens tot verschil van opvatting aanleiding geven, vooral bij diegenen, die tot een starre uitlegging geneigd zijn en dat is on- gewenscht. Om dit te voorkomen zou het aanbeveling verdienen om deze wij ze van handelen in den schietregel uit te drukken. Behalve een betere regeling van de ligging der baan voor wat be treft de lengte, komt genoemde handelwijze ook ten goede aan de regeling der breedteligging. Zouden b, v. alle 4 schoten per stuk op denzelfden afstand afgegeven worden en daardoor vallen, dan zouden in het geval, dat b. v. waargenomen wordt uit een linker zijpost en de schoten alle rechts vielen, niet zulke goede gegevens verkregen worden als wanneer de groep, zooals boven aangegeven, was afgebroken en daardoor ook met dezelfde C. D. (-I-) schoten verkregen waren. Als toelichting diene fig. 2. B. I. is de lijn batterij—inschietpunt. W. I. is de waarnemingslijn en A. C. is de gemiddelde baan, be- hoorende bij de C. D., waarmede het groepschieten voor de breedte is begonnen. De schoten 1 en 2 vallen in den goeden zin, n.l. (-|-) en rechts. Hieruit kan niet met juistheid geconcludeerd worden of de baan te veel rechts of links ligt. Wordt nu op 50 M. grooteren afstand overgegaan, zoodat de scho- 681

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 29