Juli 1915.] Het Schieten met één zijpost bij de ten 3 en 4 (-f) vallen, dan blijkt onmiddellijk uit schot 3, dat de baan een weinig te veel rechts ligt, daar toch bij een L. zijpost de schoten bij goede ligging der baan links moeten vallen. De 3 punten, die aangeven op welke wijze rekening dient ge houden te worden met de zijdelingsche afwijking der schoten en die in de plaats gekomen zijn van de berekening van vroeger, laten aan duidelijkheid en juistheid niets te wenschen over en maken daar door verdere bespreking overbodig. Schrijver dezes zou echter een nog ruimer gebruik van het be paalde in deze punten willen maken, dan in de regels is toegela ten en wel door, zoodra voldoende gegevi ns bestaan betreffen de de zijdelingsche ligging der baan, de groep voor de breedte af te breken. Het tweede punt b. v. zegt, dat uit schoten die± vallen kan wor den afgeleid hoeveel- de baan ongeveer L. of R. ligt. Welnu, wordt een schot waargenomen (wat praktisch mogelijk is), dan worde voor den betrekkelijken vuurmond de groep voor de breedte afgebroken, daar bij G. K. vuur liefst zoo weinig mogelijk projectielen in schokstelling dienen verschoten te worden. Hieruit blijkt ook, dat het S's bedoeling is het bovengenoemde groepschieten voor de lengte, indien dat in verband met den aard van het doel en de soort van vuurmond en de lading niet a priori is voorgenomen, niet op den voorgrond te dringen, doch het ondergeschikt te maken aan dat voor de breedte. Een tegenwerping op dit afbreken der groep zou kunnen zijn, dat, zoo dan voor den betrekkelijken vuurmond b. v. G. K. T. vuur geo pend werd, het vuur te ingewikkeld zou worden. Maar evengoed als voor slechts een enkelen vuurmond b. v. de C. D. gewijzigd kan worden, kan ook best voor een vuurmond de tempeering voor het S. H. regelen gecommandeerd worden, te meer nog omdat de waarneming der schoten van zoo'n vuurmond al zeer eenvoudig wordt, n. 1. alleen betrekking zal hebben op de spring- hoogte. Mocht een vuurleider hiervoor terugschrikken, dan is het altijd nog beter om met den voor de breedte ingeschoten vuurmond het vuur tijdelijk te staken, dan noodeloos G. K. in schokstelling te ver schieten, maar noodig is dit staken van het vuur zeer zeker niet. En wat betreft de nauwkeurigheid, deze is zoodanig, dat de ge- 682

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 30