Juli 1915.] Het Schieten met één zijpost bij de toegepast dienen te worden bij het vuren met G., doch dan ware het duidelijker dit eenvoudig aan te geven. Nu toch kan bedoelde toevoeging ook opgevat worden als nadere aanduiding, dat bij smalle doelen een nauwkeurige regeling van de zijdelingsche richting steeds noodig is. Om weer eenvormigheid van opvatting te verzekeren, zou het wel gewenscht zijn, bepaald aan te geven, dat deze regels alleen voor het schieten met G. gelden. Bij het schieten met G.K. toch, waarbij dan met G.K.S. wordt ingeschoten, worden bij een dergelijke wijze van inschieten te veel projectielen in schokstelling verschoten. Dit zal onmiddellijk duidelijk zijn als men zich maar even indenkt in het geval, dat de eerste groep voor geen der vuurmonden van de batterij een goede verhouding van en schoten geeft. De groep moet dan op een anderen afstand opnieuw worden geschoten. Verder behoeven er nog maar een paar schoten als vraagteeken te worden waargenomen, wat bij het bevuren van een smal doel geen zeldzaamheid is, om het aantal G.K in schokstelling te verschieten, onrustbarend groot te doen worden. Als toelichting kan dienen, dat bij een praktisch vuur na 20 schoten nog geen der beide vuurmonden ingeschoten was. Bij het bevuren van smalle doelen met G.K. zou het naar S's meening aanbeveling verdienen om daarbij op dezelfde wijze de zijdelingsche ligging te regelen, als is aangegeven in het geval I. a. en daarbij een dankbaar gebruik te maken van het voor komende in punt 3 van de bepalingen der nieuwe regels betreffende het in rekening brengen der zijdelingsche afwijkingen (strooien in de breedte). Bij het vuren met G. op een smal doel geven de nieuwe regels een methode aan, die zoo nauwkeurig mogelijk is. Het is in dat geval toch in 't geheel geen bezwaar om per stuk voor de lengte groep te schieten, daar geen enkel schot verloren is, wat bij G. K. S. vuur wel het geval is. Voor de breedte worden ook weer 4 schoten gedaan. Het kan echter noodzakelijk zijn deze groep van 4 schoten uit te breiden, voor de lengte, indien n. 1. na 4 schoten nog niet de goede ver houding van en schoten verkregen is. De nieuwe regels bepalen, dat op de gewone wijze voor de 684

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 32