Vesting-Artillerie. [Juli 1915. parallelle afwijking zal worden gecorrigeerd, nadat een goede groep voor de lengte verkregen is. Er staat toch o. a. de volgende zinsnede: totdat „de zekerheid bestaat, dat voor elk stuk het gemiddelde springpunt „voor de lengte ongeveer ter hoogte van het doel komt, waarna op „de gewone wijze voor de parallelle afwijking wordt gecorrigeerd". De groote juistheid van deze bepaling, om eerst na een goede groep te corrigeeren door berekening, valt wellicht niet voor ieder een zoo direct in 't oog, daarom diene het volgende tot toelichting: Indien b. v. de eerste 3 schoten van een groep (-|-) vallen en in de richting (wat in de praktijk is voorgekomen) (zie fig. 3), dan zou, als men voor deze afwijking ging corrigeeren volgens de ge wone berekening, een correctie van 0 worden aangebracht, terwijl de baan toch te veel rechts ligt. Vallen de schoten (alle 3 (-|-)respectievelijk 1 L., 0. 0. en 1 R. (zie fig. 4), dan zou ook de correctie 0 zijn, terwijl ook in dit geval de baan te veel R. is. Hieruit blijkt, dat, zoolang geen goede groep verkregen is, het wijzigen voor de gemiddelde afwijking niet tot goede uitkomsten leidt. Is echter een goede groep verkregen, dan wordt het anders. In dat geval levert deze eenvoudige berekening van de gemiddelde afwijking dezelfde uitkomsten op als de berekening met 3 alge braïsche sommen, waarvoor zij in de plaats gekomen is, ten minste in de gevallen, waarin de laatste berekening een juiste uit komst gaf. Als toelichting diene het volgende: Indien de verhouding van (-|-) en schoten is als 1 1, mogen we veronderstellen, dat de schoten even ver voor het doel lig gen als de schoten er achter. Bij het bewijs, dat de juiste afwijking der gemiddelde baan van een groep schoten moest bepaald worden op de bekende wijze met 3 gemiddelden, is aangenomen, dat de gemiddelden der en schoten van een groep respectievelijk even ver voor als achter het doel liggen. Dat bewijs luidt verder als volgt: (Zie fig 5) 1, 2, 3, en 4 zijn schoten van een groep met dezelfde O. H. en dezelfde C. D. afgegeven. 1 en 2 vallen 3 en 4 vallen 685

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 33