Juli 1915.] Het Schieten met één zijpost bij de De zienswijze hierover is verschillend geweest. Den laatsten tijd echter wordt de C.D. 100 na het eerste schot uit het eene stuk bij het andere meegenomen. Zooals gemakkelijk valt in te zien, is dit alleen logisch als de beide vuurmonden op één punt gericht staan. Daarvoor dient dan echter de z.g. E C. op het doel in rekening te worden gebracht, wat nu wel geen heksentoer is, doch hetgeen schaadt aan de eenvor migheid in het schieten, daar toch bij andere wijze van waarneming genoemde E.C. niet in rekening wordt gebracht. In de nieuwe regels is nog bepaald, dat het aanbrengen van breedte-correcties gedurende het grensschieten alleen dan geschiedt, als de waarneming van het (-J-) en niet mogelijk is tengevolge van de zijdelingsche afwijkingen. Hierover valt nog het volgende te zeggen Het is zeer goed mogelijk, dat gedurende het grensschieten b.v. een (-|-) schot kan worden waargenomen, doordat het schot van uit één zijpost gezien, achter een vleugel van het doel valt. (Zie fig. 6, schot voorgesteld door A). Wordt nu met 100 M. teruggegaan en zelfs de C. D. 100 aange bracht en niet voor de afwijking van A gecorrigeerd, dan valt het schot in B (A.B. W.I. als A. C. 1C0 M), zooals uit de fig. blijkt, en voor de post W dus buiten het doel. Hieruit blijkt duidelijk, dat bij het medenemen der C.D. 100 ook de afwijking medegenomen dient te worden. Dit behoeft natuur lijk niet te worden voortgezet tot de schoten in de richting vallen. In verband met de spreiding der projectielen is dit toch onmoge lijk, maar er zou b.v. een grens kunnen worden gesteld van 3°/00 en zulks in verband met eenvormigheid bij schieten met andere wijze van waarneming. Ook indien C. D. 100 niet wordt medegenomen, kan het aanbe veling verdienen na het eerste schot van ieder stuk voor de afwij king te wijzigen. Tengevolge van een gunstige belichting toch van het doel en de omgeving daarvan, kan een schot zeer goed als (-f-) of worden waargenomen, ook als het aanmerkelijk buiten de breedte van het doel valt; ingevolge de nieuwe regels zou dan echter geen breed te-correctie mogen worden toegepast. Bovendien zou het wenschelijk zijn om voor een eerste schot, dat 688

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 36