Dë vijftien Karabijnen. [Juli 1Ö15. Toen werd de eindelijke ontsluiting der buitenbezittingen gedecre teerd belasting, heerendienst, registratie en verlerlei beperkende maatregelen en bepalingen deden hun intrede. Het noodzakelijk gevolg hiervan: verzet van de bevolking, die zich aan deze vrijheidsbeperking niet wenscht te onderwerpen En zoo is de logische gang van het verschijnsel verklaard, dat thans herhaaldelijk op nog naar buiten weinig bekende eilanden plots onlusten en verzet ontstondende heer Lulofs, adjunct-adviseur voor de Buitenbezittingen, beredeneerde dit nog onlangs in een brochure, oorspronkelijk als bijdrage in het Tijdschrift B. B. verschenen. De vorm en het verloop van deze verzetjes is vrijwel altijd de zelfde. De wrok tegen de nieuwe maatregelen komt niet dadelijk tot uiting, doch gaat zich langzamerhand vastzetten, vooral onder invloed van hoofden, die hun macht door de „Kompeni" ondermijnd zien. en van heidensche priesters, die aan de registratiepassen of soms ook aan de vaccinatie een kwade uitwerking toeschrijven. Dan wordt plotseling een radja, die belasting int (Solor), of een districts hoofd, dat een onwillige kampong gaat verzamelen (Alor) aangeval len en met een aantal volgelingen vermoord. Dan wordt een militaire patrouille, die door langdurige rust onvoorzichtig geworden, het wachtdcen verwaarloost, bij het aanbreken van den dag in haar bivak overvallen (Lomblen). Dan wordt de gewapende politie solda- doe, jang makan sirih, noemt de bevolking hem minachtend; min achting óók tengevolge van hun onvoldoende bewapening voor het binnengaan van een kampong overvallen of beschoten (Oost- Flores). Enz. enz. Doch wanneer dan eenige brigades oprukken en de vijand de gelegenheid biedt om hem een klap toe te brengen dikwijls houdt hij zelfs tegenover een bedreiging met aanval geen stand blijkt zijn weerstandsvermogen in het algemeen geringen reeds na enkele verliezen vlucht hij in het moeilijke bergterrein en speelt daar zeer verdienstelijk verstoppertje, totdat onafgebroken patrouilleeren naast dwangmaatregelen hem tenslotte tot onder werping brengen. Na deze algemeene beschouwing, keeren wij geleidelijk weer tot onzen tekst terug. 697

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 47