Juli 1915.J De vijftien karabijnen. en is 't al heel spoedig „damé" of een onaangename groet uit den „senapang sètan". Alleen er kunnen dan geen 15 karabijnen als één geheel uitrukken. Bovendien is een brigade, die steeds in haar geheel bij ieder binnenkomend en bruikbaar bericht moet uitrukken, al heel spoedig vooral in dit terrein, „uit"-geloopen. Er komen zieken, er moet een bivakwacht achterblijven ener kan niet meer met 15 karabijnen worden uitgerukt. Dus gedwongen rust, waar rust juist op dat oogenblik geheel uit den booze is. Verdeelt men daarentegen de brigade in eenige patrouilles dit alles natuurlijk, indien men de goede zekerheid heeft, dat de patrouille tegen het te verwachten verzet is opgewassen die op toerbeurt uitrukken, dan voorkomt men oververmoeidheid, terwijl men de ambitie en het weerstandsver mogen verhoogt en tevens daardoor het hoofddoel: de spoedige onderwerping, ook op de spoedigste wijze bereikt. Stel, dat op één der bovenbedoelde eilanden een plaatselijk verzet uitbreekt, hoofdzakelijk uit onwil tegen de registratie. Een districtshoofd en een aantal volgelingen worden vermoord. De gewapende politie durft niet tegen de kampong optreden, de goedgezinde bevolking vlucht naar alle zijden, de verzetslieden worden overmoedig en dagen op hun manier de „kompeni" uit, er sluiten zich meerdere kampongs bij de verzetspartij aan; spoedig^ krachtig en afdoend optreden is noodig. De patrouillecommandant op dat eiland heeft voorloopig slechts de beschikking over één sterke brigade; een tweede brigade kan eerst op z'n vroegst binnen 10 dagen ter plaatse zijn. Het terrein is buitengewoon geaccidenteerd, de verzetskampongs liggen ver uit elkaar, de ladangs, en dus waarschijnlijk ook de schuilplaatsen, nog verder en op medewerking van de bevolking is voorloopig niet te rekenen. Nadat de „versterkte" schuilplaats van de hoofdbende den eersten dag op weinig bloedige manier is „genomen", verdeelt de patrouillecommandant, als hem ook door berichten en het bezoek aan de geheel verlaten verzetskampongs gebleken is, dat georgani seerd of zwaar verzet niet te wachten is, zijn brigade in 3 gedeelten van 7 karabijnen: één onder den -Eur. sergeant, één onder den Amb. sergeant en één onder den Inl. korporaal. Iedere afdeeling krijgt een 700

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 50