Enkele kantteekeningen naar aanleiding van E's artikel: Organisatie En Bevelvoering van Juli 1915] Treinafdeelingen. van eenzelfde voertuig voor den B. T. en voor den A.T. een te groot voordeel om over te gaan tot een zwaarder type voor den A.T. Geheel wordt ingestemd met hetgeen op bladzijde 543 over de voor het gevecht beschikbare Infanterie munitie vermeld wordt: deze eischt dringend belangrijke uitbreiding. 's Schrijvers meening over de vereeniging van de eenvoudiger bespannen (wat tusschen 2 haakjes een reuzen organisatiefout geacht moet worden) 2de afdeelingen G. T. tot een L.M.C. kan ik niet deelen; vooreerst moet een L.M.C. net zoo bespannen zijn als een 1ste of 2de afdeeling G.Tanders is het een M.C. en geen lichte M.C. Voorts ontneemt men door vereeniging van de tot de batterijen behoorende (dit is een eisch) 2de afdeelingen G.T. tot één Munitie Colonne onder den Afdeelings-Commandant, der bat terij een belangrijk deel van haren noodzakelijken munitievoorraad, zoodat men bij afzonderlijk optreden van de batterij een deel der Munitie Colonne zou moeten medegeven. Natuurlijk dient men wel meer over te gaan tot splitsing van trein afdeelingen, doch als men vooruit weet, dat dit vaak moet gebeuren, dan dient deze splitsing voorkomen te worden, dus i. c. eene afzonderlijke 2de afdeeling G T. per batterij behouden te worden. Het is een organisatie/orrf verbanden te vormen, van welke zeer dikwijls gedetacheerd moet worden; alsdan vorme men geen verband, doch organiseere afzonderlijke groepen. Is er dan af en toe reden tot vereeniging, dan heeft dit veel minder bezwaren in, dan voortdurende detacheering vanuit het vereenigde verband. Ook de schrijver betoogt op bladzijde 544 vrijwel 't zelfde. Aanbevelenswaard zou het zijn om, nadat eerst de bespanningsfout der 2de afdeelingen G. T. hersteld is, bovendien eene aparte L.M.C. met uit den zadel gereden bespanningen bij de afdeeling Vd. in te deelen. Wat de bergartillerie betreft, is de schrijver geheel en al niet meer bij, vermoedelijk doordat hij den laatsten tijd in verre bosschen heeft gezworven 1) Bij gebrek aan paarden moest die fout wel gemaakt worden. Red. 704

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 54